Son Dakika Haberler

Sarıyer seçim sonuçları ve ayrıntılı incelenmesi.

1 Kasım seçimlerinin tamamlanması ile birlikte Sarıyer seçim sonuçlarıda netleşti.

Sarıyer seçim sonuçları ve ayrıntılı incelenmesi.
Okunma : 265 views Yorum Yap

1 Kasım seçimlerinin tamamlanması ile birlikte Sarıyer seçim sonuçlarıda netleşti.

Sarıyer’deki son seçimlerde birinci parti olarak çıkan CHP, çok küçük bir farklada olsa 1 Kasım seçimlerinde birinciliği AKP’ye kaptırdı.

İşte ayrıntılar.

1 Kasım Seçimlerinde partilerin aldığı oy oranları ve oy miktarları.

sarıyer 1 kasım

7 Haziran seçimlerindeki oy oranları ve dağılımı.

sarıyer 7 haziran

İki seçim arasında ki farklar.

Sarıyer’de 1 Haziran’daki seçmen sayısı 245.569. 1 kasım’daki seçmen sayısı 246.521. Yeni seçmen sayısı 952 kişi.

AKP, 1 Haziran seçimlerinde 69.155 oy almış, 1 Kasım seçimlerinde ise 88.928 oy. AKP Sarıyer’de oyunu 19.777 kişi ile arttırarak birinci parti olmayı başarmış.

CHP birinciliği kaybederken ne yapmış peki? CHP 7 Haziran seçimlerinde 75.836 oy almış, 1 Kasım seçimlerinde de oyunu 10.579 kişi arttırarak 86.415 kişiye çıkarmış. Aslında CHP’de bir düşüş yok, sadece oy tercihlerini AKP kadar etkileyememiş.

Yani aslında Sarıyer’de birinci ve ikinci olan partilerin ikiside oylarını büyük oranda arttırmış, her iki partinin de oy oranlarında bir gerileme söz konusu değil.

Fakat tabloyu diğer partiler adına inceediğimiz zaman AKP’nin nasıl birinci parti olduğu daha net olarak görünmekte.

7 Haziran seçimlerine göre kaybeden en büyük parti bağımsızlar olarak dikkat çekmekte.

7 Haziran seçimlerinde bağımsızlara kullanılan oy miktarı 11.000 civarı. Bu oylar bağımsız adayların profilleri göz önünde tutulduğunda 1 kasım seçimlerinde büyük oranda AKP’ye ve küçük bir miktar da CHP’ye kaymış görünmekte.

Bağımsızlardan sonra Sarıyer’de oy kaybeden ikinci parti MHP görünmekte, MHP 7 Haziran seçimlerinde 23.483 oy alırken, 1 Kasım seçimlerinde 18.469 oyda kalarak 5014 oy kaybetmiş. Bu oyların büyük çoğunluğunun AKP’ye kaymış olması muhtemel. Zira seçim günü sandık çevrelerinde ki en çok konuşulan şeyin MHP seçmeninin AKP’yi tercih edeceği söylentisiydi.

HDP’de de durum eksi yönde seyretmiş, Sarıyer’de 7 Haziran’da 17.709 oy alan HDP, 1 Kasım’da 15.738 oy alarak 1971 oy kaybı ile CHP’den aldığı emanet oyları kaybetmiş görünmekte.

AKP’ye kaydığı varsayılan bir başka ciddi oy kaybı ise Saadet partisinde görünmekte. iki seçim arasında 2256 oy fark olan Saadet Partisi 7 Haziran’da 3517 oy alırken 1 Kasımda bu miktar 1261’e gerilemiş.

Toplamda bir önceki seçimlerde oy verdiği partileri tercih etmeyerek, CHP ve AKP’yi tercih ettiği açıkca belli olan seçmen sayısı çok küçük yuvarlamalar ile 31.000 olarak görülmekte. Bunlara yeni seçmenlerde eklenince toplamda 32.000 gibi seçmenden 19.777 kişi AKP’yi, 10.579’u da CHP’yi tercih etmiş.

Peki bu tercih ve değişimin nedeni nedir?

Bana göre bu değişimin nedeni, muhafazakar görüşe yakın seçmenin dini yaklaşımı, ülkede ki huzur ortamının öyle yada böyle son bulmasının beklentisi ve ekonomide yine her şeye rağmen bir istikrarın yakalanmasının istenmesi tercihlerde etkili olmuş. AKP 1 Kasım seçimlerine giderken ekonomik vaadlerinde CHP’nin vaadlerini takip etmiş olsa bile tercih edilmiş olmasının nedenin 13 yıllık hükümet tecrübesinin ağır basması olmuş gibi geliyor.

CHP ise yer değiştiren bu seçmenlerden aldığı oyları küçük oranda seçim vaadleri, kısmen AKP karşıtlığı ve HDP’ye emaneten verilmiş oyların geri dönmesinden almış gibi. HDP’ye 7 Haziran’da oy vermiş olan bir miktar CHP seçmeni, HDP’nin baraj kaygısı olmadığını varsayıp, CHP’nin oylarının yerinde saymasını ise içine sindirememiş olacak ki CHP’ye geri dönüş yapmış görünürken, özellikle AKP’ye karşı çalışmaları ile bilinen cemaatin bazı bağımsız adaylarının küçük bir miktar oyununda CHP’ye kaymış olma ihtimali yüksek görünmekte.

Bu arada her iki seçim’de de oy kullanmayan seçmen sayısı 30.000 civarı!

Dipnot; bu başarı ile iştahı kabaran AKP Sarıyer’de belki ilerisi için belediye seçimlerinde iştahlanmış olabilir, fakat Sarıyer’de yerel seçimlerde oy tercihlerinin AKP seçmeni içinde bile değişkenlik gösterdiğini bir önceki yerel seçimlerde hepimiz test ettik. Bu seçimler 4 yıl sonra yapılacak yerel seçimler için asla ve asla ölçüt olmayacaktır.

İsmail AYDIN / SARIYER GÖZLEM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)