Son Dakika Haberler

Sarıyer’de gayrimenkul fiyatları uçuyor!

İstanbul’un ilçeleri arasında emlak fiyatlarının en yüksek olduğu ilçelerin başında Sarıyer geliyor. Peki Neden? İşte cevabı.

Sarıyer’de gayrimenkul fiyatları uçuyor!
Okunma : 74 views Yorum Yap

İstanbul’un ilçeleri arasında emlak fiyatlarının en yüksek olduğu ilçelerin başında Sarıyer geliyor. Peki, bunun nedeni ne? Bu sorunun cevabını siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

Sarıyer’de emlak fiyatları aldı başını gidiyor. İstanbul ilçeleri arasında emlak fiyatlarında en çok yükselişe giren ilçelerin başında geliyor. Tabiri caizse Sarıyer’de kiralar el yakıyor.Uzmanlar birkaç yılda fiyatların dolar bazında 2 kat arttığı belirtiyor. Peki bu yükselişin nedeni ne? Bu yükselmenin nedenini siz değerli okuyucularımız için araştırdık. Bu yükselişin nedenini hem bu konuda uzman kişilere hem de Sarıyerli vatandaşlara sorduk.

İmar sorunu

Sarıyer’in emlak fiyatlarının artmasının en önemli nedenlerinden biri de imar sorunun olmasıdır. Yeni yapıların yapılmaması kiraların artmasına neden oluyor.

Eşsiz doğası yatırımcıları çekiyor

Paha biçilemeyen yalıları; Boğaz’daki butik siteleri, Boğaz ve orman havası ile Sarıyer, gayrimenkul yatırımlarının önde gelen tercihleri arasında yer alıyor. Son olarak Emlak Konut GYO’nun 158 dönümlük İstinye arazisinde ortaya çıkan 3.7 milyar TL’lik rakam, Sarıyer’in son 5 yılda yaşadığı rallinin süreceğini gösterdi.

Dev projeler, yabancı yatırımcıların etkisi

Metro, tünel, 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havaalanı etkisiyle fiyatlar son 2-3 yılda dolar bazında en az ikiye katlandı. Sarıyer’e yabancı ilgisi de artmaya devam ediyor. Yabancı yatırımcılar 3. Köprü ve havalimanı arasında kalan bölgede büyük arazi arayışında olması en önemli nedenler arasında yerini alıyor.

Bu bağlamda, bu dev projelerde çalışan işçilerin, Sarıyer’de ev kiralaması ve kira bedellerinin şirket tarafından karşılanması, fiyatların yükselmesinin en önemli nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Üniversitelerin etkisi

Koç Üniversitesi, İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi, Sarıtepe Kampüsü gibi saygın eğitim kurumlarının etkisi oldukça fazla. Son 2-3 yılda, öğretim üyelerine ve öğrencilere yönelik aktiviteli, nitelikli projeler üretildi. Yeni yapılan butik sitelerin tek tek hayata geçmesiyle Sarıyer kuzeyin yıldızı oldu. Projeler, kalacak yer bulmakta zorlanan öğrenciler kadar öğretim üyelerinin Sarıyer’i tercih etmesi kiraların yükselmesine neden oldu. (sarıyer Posta)