Son Dakika Haberler

SASİDER’DEN Oruç Açma Yemeği

Sarıyer Sivaslılar Derneği Sarıyer İmam Hüseyin Cem Evinde Muharrem orucuna istinaden oruç açma yemeği verdi.

SASİDER’DEN Oruç Açma Yemeği
Okunma : 248 views Yorum Yap

Sarıyer’de kardeşlik ve birlik söylemi ile het toplumu ve buna istinaden toplumların değerlerini sahiplenen Sarıyer Sivaslılar Derneği özellikle Aleviler için büyük bir öneme sahip olan Muharrem ayında tutulan matem orucunun yasında, acılara ve duygulara ortak olmak adına İmam Hüseyin Cem Evinde Aleviler ile buluştu.

Uzun yıllar önce Muharrem ayında yaşanan Kerbela’nın acısını ve insanlığa bıraktığı hak ve adalet için dik durma geleneğini birlik ve beraberlik içinde yaşama katmayı, yaşanan acının ortak duygular ile paylaşılması gerektiğinin bilincinde olduğunun vurgusu yapılan buluşma da öne çıkan olgu acıların paylaşımı oldu.

Oruç Açma Yemeğine halktan yoğun bir katılımın yanında, Belediye Meclis üyeleri, Sarıyerli muhtarlar, siyasi parti temsilcileri ve stk temsilcileri de hazır bulundu.

Sasider muharrem ayına ve matem orucuna istinaden aşağıda ki açıklamayı paylaştı.

İslam inancının en önemli aylarından biri olan Muharrem Ayını ve Alevi vatandaşlar için matem orucunu yaşadığımız bu günlerde birlik ve beraberliğin pekişmesini, tutulan matem oruçlarının allah katında karşılık  bulmasını temenni ediyoruz öncelikle.

Bugünlerin bize öğrettiği en önemli olgu, Haksızlığa ve zulüme karşı gelip, her türlü kutuplaşmayı bir tarafa bırakmaktır.

Muharrem ayının 10. gününde Kerbela’da tarihin gördüğü en acı katliamlardan biri yaşanmış, Hz. Peygamberimizin (SAV) sevgili torunu Hz. Hüseyin ve çoğu Ehl-i Beyt’ten 72 mü’min acılara maruz kalmış ve canlarını verirken bize de hak ve adaleti miras bırakmıştır.

Bu elim hadise ırkı, mezhebi ve ideolojisi ne olursa olsun bütün Müslümanların asırlardır dinmeyen ortak hüznü ve ortak acısı olagelmiştir.

Bugün bizlere düşen, mezhepsel ayrılıklar üzerinde durmaksızın birliğimizi, beraberliğimizi korumak ve savunmaktır. Bu gayeyle Millet olarak geçmişte yaşanan bu üzücü olaylardan kendimize ders çıkarmalı ve bu güzel duygularımızı daha da pekiştirmek adına üzerimize düşen ne ise onu yapmalıyız.

Acısını ortakca yaşadığımız Ehl-i Beyt’in tüm mensuplarını, Kerbelâ şehitlerini ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, Muharrem Ayı’nın; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekişmesine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan diliyoruz.

Tutulan oruçların kabul ve makbul olmasını dileriz.

Sarıyer Sivaslılar Derneği Yönetim Kurulu Adına

Başkan Ali Genç

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)