Son Dakika Haberler

Şenal Sarıhan: Sivil itaatsizlik dönemi başlıyor

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'a gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şenal Sarıhan: Sivil itaatsizlik dönemi başlıyor
Okunma : 103 views Yorum Yap

KEMAL GÖKTAŞ – CUMHURİYET – 15 Temmuz darbe girişiminden sonra insan hakları ihlallerinde yeni bir aşamaya geçtik. OHAL KHK’leri ile uzayan gözaltı sürelerini cezaevleri koşullarının ağırlaşması izledi. Basın ve ifade özgürlüğünün neredeyse tamamen askıya alındığı, ana akımda toplum adına denetleme görevini yerine getirmeye çalışan iki önemli gazete Cumhuriyet ve Sözcü, yargı aracı kullanılarak susturulmaya çalışılıyor. 55 saniye kalan bir tweet’ten ötürü gazetecilerin tutuklandığı bir atmosferden söz ediyoruz. İnsan haklarında geldiğimiz aşamayı, meslek hayatını hak ihlallerine karşı mücadele etmekle geçiren ve birçok önemli siyasi davada avukatlık yapmış olan, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi ve CHP milletvekili Şenal Sarıhan’la konuştuk.

-Ağır hak ihlalleri yaşayan ve uzun yıllar avukat olarak hak ihlallerinin önüne geçmek için mücadele eden bir isim olarak, OHAL sonrası uygulamaları, geçmişle kıyasladığınızda nasıl bir sonuç çıkıyor?

Türkiye’de 12 Mart ve 12 Eylül’ü bizzat yaşamış bir kişi olarak yapacağım değerlendirmelerimi. Her iki dönemde de dozu bir önceki döneme göre artan yoğun insan hakkı ihlalleri yaşandı. Darbeciler bir önceki dönemin negatif mirasını alarak yola devam ettiler.