Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Siyasete Alet Edilen İnanç!

Sarıyer Sivaslılar Derneği'nin iftarında kulağımıza takılan rahatsız durum...

Siyasete Alet Edilen İnanç!
Okunma : 63 views Yorum Yap
besiktasbelediyesi

Sarıyer’in önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Sarıyer Sivaslılar Derneği (SASİDER) birlik ve beraberlik sloganı ile her sene düzenledikleri geleneksel iftarlarında bir çok farklı inanç ve görüşü bir araya getirip beraberlik fotoğrafı verirken bir ayrıntıyı irdelemeden edemedik.

Önceki gün gerçekleşen (13 Haziran 2016)  İftar programı tam da olması gerektiği gibi güler yüzlü ve misafirperver SASİDER yönetiminin misafirlerini karşılamasıyla başladı.

Protokol ile bire bir ilgilenen başkan Ali Genç ve yönetimi her şeyin Ramazan’ın ruhuna yakışır olması için ellerinden geleni ardına koymuyorlardı.

Belli bir düzen içinde ve SASİDER’in yönetim içinde barındırdığı farklı siyasi görüş ve mezhepten insanların hiç bir ayırım yapmadan ortaya koydukları çalışma takdire şayan bir şekilde övgüyü hak ediyordu.

Öyle ya, ülkemizin ağır siyasi ayrışmalardan geçtiği bir zamanda, Sarıyer’de bir dernek, hemşehricilik başlığı ile siyaset yapanların bir birine acımasızca davrandığı, artık sözün bazı kesimlerce eyleme dönüştürüldüğü, mermi kovanlarının liderlerin önüne atıldığı, protestoların yumurtalı saldırıya uğradığı, şehit cenazelerine gönderilen çelenklerin parçalanıp, cami içinde yapılan cenaze törenlerinde siyasi şovların yapıldığı, ramazana rağmen ağza alınmayacak hakaret ve küfürlerin havada uçuştuğu, mecliste kavgaların eksik olmadığı bir dönemde bunlara inat bir çok farklı parti temsilcisi ve dini görüşten kişilerle bir araya geliyor ve bunlara inat var güçleriyle bir ahenk içinde çalışıyorlar. İşte bu anlayışla iftar programlarını gerçekleştiren SASİDER’in iftar gecesinde bir ayrıntı gözlerden kaçmadı.

Duaların edilip, ellerin semaya açılıp, birlik ve beraberlik için oruçların bozulmasından sonra protokol sırasıyla iftar programına katılan davetlileri selamlamak için kürsüye geldi, kürsüye gelenlerin hepsinin dilinde kısa ve öz bir şekilde birlik, kardeşlik ve tüm dünya için huzur varken Sarıyer’de siyaseten etkili bir partinin ilçe başkanı bu kıymetli iftar programını ve kendisine uzatılan mikrofonu bir anda kendi siyasi mitingine dönüştürerek davetliler arasında büyük bir rahatsızlılığa yol açtı.

Her kesimden insanların, konuşmayı tasvip etmeyen tavrı neredeyse tüm masalardan karşılık bulurken, mikrofonu elinde tutan ilçe başkanı ise siyasi şovuna devam ederken ortamın yarattığı atmosfere inat siyasi çıkar peşinde konuştukça tepki topladı.

Buna devam ederken yıktığı duvarlar ise sayılmayacak kadar çoktu.

SASİDER’in birlik beraberlik duvarını yıkıyordu.

Mübarek ramazanın gönüllerinde yer ettiği kardeşlik köprüsünü yıkıyordu.

Aynı masada beraber oturup, aynı yemeğe kaşık sallayan ve ellerini beraberlik için sıktığı diğer parti temsilcilerinin ördüğü beraberlik duvarını yıkıyordu.

Ramazanın bereket ve kucaklayıcı ruhu ile semaya ellerini açıp dualar eden bir çok davetlinin beraberlik dualarının göğe yükselen duvarını yıkıyordu.

Bu resimde bir arada kol kola omuz omuza Ramazan’ın bir araya getirdiği kardeşlik duvarını yıkıyordu. Bilen bilir bu karede bulunan bir çok kişi normal şartlarda bu kadar samimi ve bu kadar yoğun bir şekilde bir araya gelmez, işte bu SASİDER’in ve Ramazan’ın birleştirici ruhunun başarısı, siz elinize aldığınız mikrofonda siyaset yapmak için kutsal bir ibadet gününde, birlik için kurulan iftar sofralarında rakiplerinize olur olmadık suçlamalarla ettiğiniz kelimelerle yıkmak istediniz içinde olmadığınız bu resmin ahengini.

sasider

Siyasetçi dediğin her zaman her alanda her durumda siyasetini yapmamalı, bir birey olduğunu da ve bazen o kimlikle kendini var etmesi gerektiğini de bilmelidir. Eğer bunu yapmazsanız, siyasi kazanç elde edeceğim diye bir anda bulunduğunuz ortamda herkesin tepki gösterdiği bir kişilik haline gelebilirsiniz.

Kusura bakmayın ama, siz inançları ve ibadetleri ile yaşayan insanların duygularını siyasi hedeflerine alet eden bazı büyükleriniz gibi davranmaya çalışır ve bu yolda yürümeyi seçerseniz birgün bu halk size gereken cevabı gerektiği şekilde verir ve verecektir. Çünkü halk inançlarını yaşadığı zamanlarda yapılan hesapları hep bozdu ve bozmaya da devam edecek.

Dün masalarında konuştuklarınıza verdikleri rahatsızlıklarını dile getiren homurtulardan daha ağır verecektir.

Halk unutmaz, bakınız geçmişe, daha son seçimde Sarıyer’de belediye başkan adayı olarak gösterdiğiniz kişinin geçmişteki yanlış siyasi manevraları size oy verenler tarafından bile beğenilmediği için seçim kaybetme nedenlerinizden biri olmadı mı?

Halk unutmuyor, fısıltı gazetesi Sarıyer gibi küçük bir ilçede her köşeye ulaşıyor.

Halkın inanç günlerinde, ibadet alanlarında onların ibadetlerini sömürmeye yönelik yapacağınız her siyasi adımda karşılığını mutlaka buluyor ve bulacaktır. Bırakın ibadet günlerinde insanlarımız allah ile kendi aralarındaki manevi duygularının hazzını ve sorumluluğunu yaşasın. Siyasetinizi ise siyasi arenalarda yapınız.

 

İsmail AYDIN

sariyerbelediyesi