Sokak Köpekleri Sahipsiz Kaldı!
3 okunma

Sokak Köpekleri Sahipsiz Kaldı!

ABONE OL
14 Eylül 2017 17:52
Sokak Köpekleri Sahipsiz Kaldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sokak köpekleri hayatın bir parçası, kimi zaman sevimli kimi zaman ürkütücü, kimi zaman tehtitkar, kimi zaman yardıma muhtaç. Her durumda onlara bir şekilde el uzatılıyor ve yaşanan sorun ortadan kaldırılıyor. Bugün bazı basın kanallarında çıkan haber sonrası ise bazı sokak köpeklerinin tehtit oluşturduğu ve belediyenin konuyla ilgilenmediğine dair haberler çıktı. Haber üstüne ise Sarıyer Belediye’si bir açıklama yaparak kendi sorumluluk alanını belirten bir bildiri ile konunun kendilerinin yetkil alanı dışında olduğunu belirtti. Bu açıklama ile bahsi geçen sevimli dostlarımız ve iddia edilen tehtitleri de sahipsiz kalmış durumda. Sarıyer Gözlem olarak umarız konu daha vahim bir hal almadan çözülür.

Basına yansıyan habere göre Darüşafaka mahallesinde bulunan bir sitede sokak köpeklerinin saldırgan davranması nedeniyle belediyeye başvuru yapıldığı fakat belediyenin konuya ilgisiz kalarak kısırlaştırma dışında kendilerinin yetkilerinin bulunmadığını ve müdahale etmeleri durumunda ise hayvanları Koruma dernekleri ve halk tarafından mahkemelik olduklarını belirtmişler. Bu açıklama sonrası ise mahalle sakinleri Sarıyer Belediyesi’nin konuya ilgisiz kaldığına dair basın kanallarına şikayette bulunmuşlardı.

İşte Sarıyer Belediyesi’nin iddialar sonrası yaptığı açıklama.

Bugün bazı yayın organlarında yayınlanan “Saldırgan sokak köpekleri yüzünden mahalleli dışarı çıkamıyor” başlıklı yazılarda vatandaşların Sarıyer Belediyesi’ni aradıkları ve sonuç alamadıklarına yönelik haberler çıkmıştır.

Bilindiği üzere, kamu kurumları, kanunlar çerçevesinde hizmetlerini yerine getirirler. Kamu kurumu niteliğinde olan belediyelere bağlı Veteriner İşleri Müdürlükleri görevlerini yerine getirirken esas aldıkları en önemli kanunlardan biri 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili yönetmeliğidir.

Bu kanununun 7. maddesindeki “ Belediyelerin Alacağı Tedbirler” başlıklı bölümünde yerel yönetimlerin görevleri tanımlanmıştır.

Yine aynı kanunun 21/ d maddesi de rehabilite edildikten sonra sahiplendirilemeyen hayvanlara yapılması gerekli çalışma çok net ifade edilmiştir.

Bunun dışında yapılacak çalışmalar kanuna aykırı olacağından kurum hakkında yasal soruşturmaya sebebiyet verilebilecek sonuçlar doğuracaktır.

Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak, bu tarz vakalarda 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında işlem yapılmaktadır. İlgili kanunda, saldırgan veya ısırma vakası gerçekleştirmiş ve müşahede süresi bitmiş köpeklerin ne yapılacağı konusunda bir hüküm bulunmamaktadır. İlçe belediyelerine, sahipsiz hayvanlar için yasaya göre ısırma vakalarında müşahede, kısırlaştırma, hasta ise tedavi ve aşılama olmak üzere rehabilitasyon hizmetlerini sunmak için geçici bakım evleri açma yetkisi verilmiştir. Yerine bırakılması ve sahiplendirilmesi yasak olan “yasak ırklar ve melezlerinin” tedavileri ile ömür boyu bakımı için barınak yapılanması gereklidir. Barınak açma yetkisi ise büyükşehir olan yerlerde büyükşehir belediyelerinin, büyükşehir olmayan yerlerde ise il belediyelerinin yetkisindedir. 

İlgili kanun Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından çıkarılmaktadır.

SARIYER BELEDİYESİ

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP