Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Soma’da işten çıkarılan işçilerden eylem

Soma'daki İmbat Madencilik'te sabah vardiyasına gelen 150 işçi işten çıkarıldıklarını öğrendi. +A- Paylaş Share on facebookShare on twitter More Sharing Services 0

Soma’da işten çıkarılan işçilerden eylem
Okunma : 36 views Yorum Yap

Serkan ÖZDEMİR- Şevket YILMAZ/SOMA (Manisa),(DHA)- MANİSA’nın Soma İlçesi’nde 301 işçinin yaşamını yitirdiği madene komşu olan İmbat maden ocaklarında çalışan bazı işçiler, iddiaya göre herhangi bir açıklama yapılmaksızın işten çıkarılmaya başlandı. İş akitleri feshedilen işçilerden bir bölümü haklarını alırken, işe dönmek isteyen bir grup madenci ise maden sahasında eyleme başladı.

Soma’da 301 işçinin öldüğü madene komşu İmbat maden ocaklarında çalışan bazı işçiler, dün saat 17.00’de, vardiya girişi ve çıkışlarında kartlarının çalışmadığını gördü. Durumu sorduklarında işten çıkarıldıklarını, muhasebeden hesaplarını kapatmaları gerektiği söylendi. Ancak iddiaya göre işten neden çıkarıldıklarına dair açıklama yapılmadı. Bu sabah madene gelen işçilerden 14’ü, yine bir açıklama yapılmayınca eyleme başladı. Jandarmanın da maden sahasına gelip işçilerle görüştüğü ve herhangi bir taşkınlık yapmamaları üzerine müdahalede bulunmadığı öğrenildi.

“BEKLEYİŞİMİZ SÜRÜYOR”
Eylemci işçilerden, evli ve üç çocuk babası 36 yaşındaki Öncü Çetin, “Dün akşam vardiyaya gelen ve vardiyadan çıkan arkadaşlarımızdan bazılarının giriş kartı çalışmadı. Bunun üzerine durumu sorduğumuzda bize ‘iş akdiniz fes edildi’ dendi. ‘Sabah muhasebeye gelin imzalarınızı atın ve tazminatını alın’ dendi. Ancak herhangi bir gerekçe söylenmedi. Bu sabah tekrar gelip neden iş akdimize son verildiğini sorduk. Yine herhangi bir açıklama yapmadılar. Gerekçeyi öğrenmek istiyoruz. Yaklaşık 15 kişinin imza atıp hakların aldıktan sonra işi bıraktığını öğrendik. Ancak ayrılmak istemeyen çalışanlar olarak biz tekrar işe dönünceye kadar buradan ayrılmayacağız, direneceğiz. Şu an sayımız 14. Diğer vardiyadan arkadaşlarımız telefonla bize ulaşıp destek olacakların söyledi. Maden sahası içindeki bekleyişimiz sürüyor” dedi.
Maden işçisi Öncü Çetin, çıkarılacak işçilerin yer aldığı listenin 750 kişiden oluştuğunu öğrendiklerini de iddia etti.

GERCEK GÜNDEM

sariyerbelediyesi