Son Dakika Haberler

Son notu ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ olmuştu!

Katledilen Arlıcan'dan geri "İstanbul Sözleşmesi Yaşatır" fotoğrafı ve gülüşü kaldı.

Son notu ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ olmuştu!
Okunma : 591 views Yorum Yap

Evli olduğu Şehmus Çiçek tarafından öldürülen Süreyya Arlıcan Çiçek, Ankara’da üyesi olduğu Tüm Bel Sen’deki mücadele arkadaşları tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Arlıcan’dan geri “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” fotoğrafı ve gülüşü kaldı.

Evli olduğu Şehmus Çiçek tarafından şiddete uğrayarak öldürülen 58 yaşındaki Süreyya Arlıcan Çiçek, memleketi Ankara’da üyesi olduğu Tüm Bel Sen’deki mücadele arkadaşları tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Saldırıya uğramadan kısa süre önce sosyal medya hesabında Şeyhmus Çiçek ile çekildiği fotoğrafta “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” notuyla hatırlanan Arlıcan’ın cenazesinde konuşan arkadaşları ve akrabaları “İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açıldığı şu günlerde bir kere daha canımız yandı” dedi.

İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde yaşayan 58 yaşındaki Süreyya Arlıcan Çiçek, yaklaşık bir hafta önce eşi Şehmus Çiçek tarafından evde çıkan tartışma sonrasında darbedildi. Yumruk ve silahın kabzasıyla kafası ve kaburgalarına aldığı darbeler nedeniyle önce İzmir’de bir hastaneye kaldırılan Arlıcan, Bodrum’da bir özel hastaneye götürüldü. Bür süredir yaşam mücadelesi veren Arlıcan yaşamını yitirdi.

Süreyya Arlılcan’ı öldüren Şehmus Çiçek tutuklandı. Arlıcan’dan geriye ise yaklaşık 3 hafta önce kendisini öldüren Şehmus Çiçek ile birlikte çekildiği fotoğraftaki “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, TCK-103 6284’ü uygula” yazısı kaldı.

“EMİNE’NİN, ÖZGECAN’IN SESİ OLMAYA ÇALIŞIYORDU”

Evrensel’den Deniz Sönmez’in haberine göre, Arlıcan’ın cenazesi ailesi tarafından memleketi Ankara’ya getirildi. Yenimahale ilçesinde bulunan Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi’nde düzenlenen cenaze töreninde, Arlıcan akrabaları, yakınları, dostları ve sendikadan mücadele arkadaşları tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Ablasının talebinin her zaman İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması olduğunu söyleyen Süreyya Arlıcan’ın kardeşi Abbas Arlıcan cinayetle ilgili adli sürecin devam ettiğii belirterek zanlının şu an tutuklu olduğunu, başka bir söylemek istemediğini dile getirdi.

Cenazede töreninde Evrensel’e konuşan Süreyya Arlıcan’ın kuzeni Erhan Yılmaz ise “Kendisi mücadelesini sendikalarda, devrimci dayanışmada, kadın platformlarında sürdürüyordu. Mücadele yaşamının bir parçasıydı. Emine Bulut’un, Özgecan’ın ve daha birçok kadının sesi olmak için çalışıyordu. Bugün sendikası Tüm Bel Sen’in de dediği gibi ‘Yasta değil isyandayız” dedi.

Süreyya Arlıcan’ın mücadele arkadaşlarından KESK’e bağlı Tüm Bel Sen MYK Üyesi Satı Burunucu da, “Üç çocuğuyla yaşam, sendikal haklar, demokratik haklar mücadelesi veren, kadın mücadelesinden hiç vazgeçmeyen bir arkadaşımızdı. Bundan 4-5 yıl kadar önce evlendiği adam tarafından öldürüldü. İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açıldığı şu günlerde bir kere daha canımız yandı. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı belki Süreyya da yaşıyor olacaktı. Hepimiz çok üzgünüz” dedi.

Cemevinde düzenlenen törenin ardından Süreyya Arlıca, Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynak: Son notu ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ olmuştu, cenazesini kadınlar omuzladı 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)