Son Dakika Haberler

Suikastı üstlenen örgüt belli oldu

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a önceki gün düzenlenen suikastı, Fetih el şam Cephesi (eski adıyla El Nusra Cephesi) üstlendi.

Suikastı üstlenen örgüt belli oldu
Okunma : 113 views Yorum Yap

İran medyası, cihatçı bir yayına dayandırdığı haberde, Rusya Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesini Nusra Cephesi’nin üstlendiğini iddia etmişti.

Rus medyası bu iddiayı doğrular bir haber servis etti.

Rusya’nın Sesi Radyosu‘nun haberinde şu bilgilere yer verildi:

“Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a önceki gün düzenlenen suikastı, Fetih el şam Cephesi (eski adıyla El Nusra Cephesi) üstlendi. Fetih el Şam, Karlov’a düzenlenen suikastı, internette paylaşılan bir mektup ile üstlendi.”

NUSRA CEPHESİ’NİN YENİ İSMİ

“Şam Fethi Cephesi” veya “Fetih el Şam Cephesi” 28 Temmuz 2016’da el-Kaide’den ayrıldıklarını duyuran ve feshedilen el-Nusra Cephesi’nin yeni ismi olarak biliniyor.

Sputnik‘in iddiasına göre örgüt, Karlov’a düzenlenen suikastı internette paylaşılan bir mektup ile üstlendi. Gazeteci Ahmet Şık’ın da sosyal medya hesabında paylaştığı mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Dünya Halep’teki yaşananlara sessiz kaldığı, Levant’taki Müslümanlara destek gelmediği için Bozkurtlar Hareketinin (Ülkücü Ocaklar’na bağlı) ve Hizb-ul Islami el Turkistani grubunun katılımı ile Suriye halkının zaferi için Ankaradaki Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un idamını Ceyş-ul Fetih aslanlarından bir aslan Mert Altıntaş üstlenmiştir… Halep’ten ya da diğer bölgelerden çıkmak zorunda kalmamız, halkın öcünü almamıza engel olamayacak. Allah’ın izniyle yakın zamanda Şam, Ankara, Moskova, Bağdat ve tüm İslam topraklarına fatihler olarak döneceğiz”

Sputnik haberi böyle duyurdu:

Rus haber ajansı TASS da haberi şöyle geçti:

 

EL CEZİRE MUHABİRİNDEN RUS AJANSLARA İTİRAZ

El Cezire muhabiri Can Hasasu ise sosyal medya hesabından Rus ajanslarının geçtiği haberlere itiraz etti. “Suriyeli muhalif grup Fetih Ordusu’nun @hha_aslam Rus Büyükelçisi suikastini üstlendiği yönündeki haberler doğru değil.” şeklinde yazan Can Hasasu, “Zaten söylentiyi yayanlar fena karıştırmış.’Fetih Ordusu’ diyorlar ama bildiri diye paylaştıkları yazıda ‘Şam’ın Fethi Cephesi’ yazıyor. Karlov suikastı faili haberi bu bildiriye bağlanıyor. Ama bildiri ne Fetih Ordusu ne de Şam’ın Fethi Cephesi hesaplarında yok!” ifadelerini kullandı.

 

ORTADOĞU MUHABİRİNDEN DE İTİRAZ

Arapça Al Aan TV Ortadoğu muhabiri Jenan Moussa ise mektubun photoshop olduğunu öne sürdü. Jenan Moussa ayrıca Twitter ve telegram hesaplarını kontrol ettiğini belirterek söz konusu metnin bu hesaplardan paylaşılmadığını, örgütün iki liderinin ise bu metnin sahte olduğunu söylediğini aktardı.