Son Dakika Haberler

Şükrü Genç: Samimiyetsizler!

Büyükşehir’in 2 Kasım yıkımları gündemden düşmüyor!

Şükrü Genç: Samimiyetsizler!
Okunma : 53 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Büyükşehir’in 2 Kasım yıkımları gündemden düşmüyor! Şükrü Genç; “Seçimden bir gün sonra işe yıkımla başlamak samimiyetsizliktir”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 1 Kasım seçimlerinden sadece bir gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer’de 50 evi yıkmak için yıkım ekiplerini seferber etmesine tepki gösterdi. Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekiplerinin, Yeni Mahalle Havantepe’deki evleri seçimden bir gün yıkmak için harekete geçmesine çok şaşırdığını söyleyen Başkan Genç, “samimiyet ve çözüm” vurgusu yaptı.

“SAMİMİYET OLMAZSA ÇÖZÜM DE OLMAZ”

Havantepe’deki yıkımlarla ilgili duyduğu rahatsızlığı Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’ya anlatan Belediye Başkanı Şükrü Genç şöyle konuştu; “Sarıyer’de mülkiyet sorunu on binlerce insanı doğrudan ilgilendiriyor. Bu sorun yıkımlar yapılarak çözülemez. İnsanların 40-50 senedir aileleriyle birlikte yaşadıkları evleri bir gecede yıkmak ve onları sokağa atmak belediyecilik anlayışına sığmaz. Yapılan işlemler yasalara uygun olabilir ancak kamu vicdanını ve insanı vicdanımızı unutmamamız gerekir. Yıkmayı düşünmek yerine önce çözümü bulmaya çalışmak gerekir. Zaten siz çözümü sağlarsanız insanlar evlerini kendileri bile yıkarlar. Bu sorunlar ancak vatandaşlarla konuşarak ve anlaşarak çözülür, baskıyla, yıkımla ve zorlukla çözülemez. Yıllardır söylüyorum.‘Vatandaşlarımızın içinde olmadığı hiçbir çözüm asla kalıcı olamaz.’ Ancak önce samimi olmak ve vatandaşlarımıza karşı dürüst davranmak gerekir. Seçimin ertesi günü kepçelerle vatandaşın evine dayanmak samimiyete sığmaz. Havantepe’de yaşananları görünce üzülüyorum. Büyükşehir ekiplerinin engelli bir vatandaşımızın evini yıkıp onu sokağa atması bizlerin ve herkesin vicdanını sızlatmıştır.

KAPALI KAPILAR ARDINDA ÇÖZÜM OLMAZ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç sözlerine şöyle devam etti; “Çözüm; kapalı kapılar ardında değil, ancak herkesin temsil edildiği ve aynı masada oturmasıyla gerçekleşir. Seçim bitti, ertesi gün yıkım yapacağız demek doğru bir mantık değildir. Zaten bu yanlış anlayış yüzünden insanlarımızın mülkiyet sorunu yıllardır çözülememiştir. Büyükşehir Belediyesi’nden bu süreçte çok daha samimi olmalarını bekliyoruz. Sarıyer Belediyesi olarak bizim bu konuda ne kadar hassas olduğumuzu herkes biliyor. Samimi olan ve gerçekten halktan yana çözüm isteyen herkesle birlikte aynı masada oturmaya ve halkımızla birlikte omuz omuza mücadele vermeye her zaman hazırız. İnsanların evleri ve yuvaları üzerinden siyasi hesaplar yapanlar ve rant beklentisi içine girenler insani olarak büyük bir vebal altına girerler. Sarıyer Belediyesi olarak bizim yetkimiz kapsamına giren her noktada bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı duyarlılığı göstermeye devam edeceğiz ”

Bekir Batu