Son Dakika Haberler

Sur yerle bir… Çaresizliğin fotoğrafı

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi aylardır yaşanan çatışmalardan dolayı harap olmuş

Sur yerle bir… Çaresizliğin fotoğrafı
Okunma : 155 views Yorum Yap

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi aylardır yaşanan çatışmalardan dolayı harap olmuş. Ortaya çıkan görüntülerde Türkiye’nin en eski yerleşim yeri olan ilçenin son hali, iç savaşın yaşandığı Suriye’yi aratmıyor.

 


Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde yaklaşık 7 aydır çatışmalar yaşanıyor. 2 Aralık’tan beri sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların yaşandığı 6 mahallesinin büyük bir kısmı harap olmuş durumda. PKK’nin şehir merkezlerine hendek kazması ve barikat kurması üzerine, bunları kaldırmak için operasyon düzenleyen güvenlik güçleri arasında aylardır çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalardan dolayı 50 bine yakın kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Hasırlı, Savaş, Dabanoğlu ve Fatihpaşa mahallerine yerleştiği belirtilen örgüt mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında hemen her gün çatışmalar yaşanıyor. İlçe, PKK’lilerin kurduğu bombalı tuzakların imha edilmesi ile ağır zırhlı araçların bombalı barikatlara ateş etmesinin etkisiyle evlerin büyük kısmının yıkıldığı görülüyor.

Sur’da sokağa çıkma yasağının ilan edildiği geçen yıl 2 Aralık’tan bu yana 50’den fazla güvenlik görevlisi şehit oldu, 70’e yakın asker ve polis ise yaralandı. Genelkurmay’ın açıklamalarına göre ise 200’den fazla PKK’li öldürüldü.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi – Sur yerle bir… Çaresizliğin fotoğrafı