Son Dakika Haberler

Suriye: Türkiye derhal çekilmeli!

Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı'na iki mektup göndererek Türkiye'nin Afrin'deki operasyonlarını 'savaş suçu' diye itham etti ve topraklarından derhal çekilmesini talep etti.

Suriye: Türkiye derhal çekilmeli!
Okunma : 50 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’nın BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanı’na iki mektup gönderdi. Suriye Dışişleri, mektubunda, ‘Türkiye güçlerinin Afrin kentini işgal etmelerinin BM tüzüğü ve uluslararası yasalarla tamamen çeliştiğini’ belirtti, ‘işgalci Türkiye güçlerinin Suriye topraklarından derhal çekilmelerini’ talep etti.

‘ÖLENLER, YARALANANLAR, EVSİZ KALIP KAÇANLAR’
Sputnik’in Suriye resmi haber ajansı SANA’dan aktardığına göre, Mektupta ”Türkiye güçleri ve onlara bağlı teröristlerin Afrin bölgesine iki aydır süren bombardımanları insani felakete yol açtı. Yüzlerce masum sivil vatandaşın öldüğü ve yaralandığı bu saldırılar sonucunda binlerce kişinin evsiz barksız kaldı ve tehcir edildi” ifadelerine yer verildi.

”Türkiye ordusu, bölgede soykırım ve katliamlarına ilaveten vatandaşların evlerini yağmalayıp bir kısmını havaya uçuruyor” iddiasında bulunulan mektupta, ‘çok sayıda vatandaşın da esir alındığını, gözaltı merkezlerine konulduğu’ da ileri sürüldü.

‘RADİKAL TERÖRİSTLERE DOĞRUDAN DESTEK’
BM ve BMGK’den bu konuda üstüne düşen görev ve sorumluluğu tarafsız, dürüst ve etkin şekilde üstlenmesini talep eden Suriye Dışişleri ”Türkiye’nin bu düşmancı tutum ve politikaları, bölgenin ve halkının güvenliğini tehdit ettiği gibi hem krizin süresini uzatıyor hem de radikal teröristlere doğrudan destek niteliği taşıyor”

Kaynak: Suriye: Türkiye derhal çekilmeli!

besiktasbelediyesi