Tansu Çiller’e kötü haber!
110 okunma

Tansu Çiller’e kötü haber!

Murat Kurum'a desteğini açıklayan eski Başbakanlardan Tansu Çiller'e ait Kilyos'taki arazi için Çevre Bakanlığı tarafından yapılan ayrıcalıklı imar planı, İBB’nin açtığı davalar sonucu ikinci kez iptal edildi.

ABONE OL
22 Mart 2024 20:11
Tansu Çiller’e kötü haber!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Tansu Çiller’e ait Kilyos’taki denize sıfır arazi için getirilen ve yapılaşmayı üç kat artıran imar kararlarına ilişkin İBB’nin açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme heyetinin oybirliği ile verdiği kararda dava konusu işlemin iptaline hükmedildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 21 Mayıs 2020’de eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller’in yönetiminde olduğu sırada Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait Sarıyer Kilyos’taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imarı değiştirilmişti.

 

Plan değişikliği ile konut alanı, otel yapılacak şekilde düzenlendi ve 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı 5 misli arttırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldı. Arazinin eğimi nedeniyle 6 katlı otel dikilmesinin önü açıldı.

Arazinin tamamı 3.derece doğal sit alanı sınırları içerisinde kalıyor. Tepki çeken plan değişikliğine İBB Başkanlığı, iptal davası açmıştı. İstanbul 5. İdare Mahkemesi, bakanlığın planlarını 2 Kasım 2021’de oybirliği ile iptal etmişti.

 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP