Son Dakika Haberler

Tapu sorununa Topbaş engeli!

Sarıyer Belediye Meclisinden geçen İmar Islah Planları ile ilgili İBB karar verdi...

Tapu sorununa Topbaş engeli!
Okunma : 102 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye meclisinde CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla geçen ve Sarıyer’de mülkiyet sorunun çözümü için büyük bir kolaylık sağlayacak İmar Islah Planları İBB’nin Ak Partili başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında ki İBB Planlama Daire başkanlığı tarafından belediye meclisi gündemine dahi alınmadan Sarıyer Belediyesine geri gönderildi.

Bu karar sonrası tapu bekleyen binlerce Sarıyerlinin umutları bir kez daha yıkıldı. İmar ıslah planlarının İBB meclisinden geçmesi durumunda Sarıyerliler tapu sorunu için önemli bir adım atacak, tabularına ulaşmak için önemli bir gelişme yaşanacaktı.

Sarıyer Belediyesi, ilçede mülkiyet problemi yaşayan 9 mahallede İmar Islah Planı hazırlamış ve bu planları belediye meclisine sonmuş, AK Partili üyelerin bir çok mahallenin imar ıslah planlarına red oyu vermelerine rağmen oy çokluğu ile planlar belediye meclisinden geçmiş ve İBB’ye gönderilmişti.

Tapu sorununu çözmek isteyen Sarıyer Belediyesi, Belediye Başkanı Şükrü Genç’in liderliğinde süreci yakından takip etmiş ve söz konusu İmar Islah Planları ilçe meclisinden periyodik bir şekilde geçirilmişti.

Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen İmar Islah Planları, yasa gereği görüşülmesi ve onaylanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmişti. Tüm gözler Sarıyer’den gönderilen planların, Büyükşehir Meclisi’nden ne zaman geçeceğine çevrilmişti.

İBB’den Sarıyerlileri üzen haber!

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendilerine ulaştırılan imar ıslah planları ile ilgili Sarıyerlilerin beklentilerinin aksine bir karar alarak, planları belediye meclisinede görüşmeden Sarıyer Belediyesi’ne iade etti.

Böylelikle 2981 sayılı yasa çerçevesinde hazırlanan imar ıslah planları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Dairesi tarafından Sarıyer Belediyesi’ne geri gönderilmiş oldu.

Topbaş’ın talimatıyla alındığı belirtilen bu karar, tüm Sarıyerliler’i şaşkına çevirdi.

Karar Sarıyer’de Kadir Topbaş’a oy veren bir çok kişiyi derinden üzerken, vatandaşlar karara tepki gösterdiler.
Top tekrar Sarıyer Belediyesinde.
İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planları Sarıyer’e iade etmesi üzerine Sarıyer Belediyesi süreci değerlendirmek üzere konuyu belediye meclisinde tartışmak üzere karar aldı.

Belediyeden konuyla ilgili olarak basın mensuplarına gönderilen duyuruda Sarıyerliler yapılacak meclis oturumuna davet edildi.

“Mülkiyet sorununun çözümüne yönelik 2981 sayılı yasa çerçevesinde hazırlanan 9 mahallenin imar ıslah planı, Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Dairesi, tüm imar ıslah planlarını Büyükşehir Meclisi’ne göndermeden Sarıyer Belediyesi’ne iade etti. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katılacağı ve tüm sürecin ele alınacağı toplantıya katılımınızı bekleriz.”

 

İşte Toplantının ayrıntıları:

Tarih: 25 Nisan Salı

Saat: 18.00

Yer: Yaşar Kemal Kültür Merkezi