Son Dakika Haberler

“Tarabya koyu can çekişiyor”

İSPARK'ın tekne park yaptığı Tarabya koyu can çekişiyor.

“Tarabya koyu can çekişiyor”
Okunma : 319 views Yorum Yap

Sarıyer’in incilerinden olan Tarabya koyu ile ilgili bir çalışma yapan Mehmet Cemal Beşkardeş Tarabya koyunun kurtarılıp yine eski güzel günlerine dönmesi için duyarlı halka ve yetkililere sesleniyor.

İşte Beşkardeş’in kendi kaleminden Tarabya koyunun durumu.

Tarabya Koyu’na cephesi olan lokanta ve işyerlerinin sahipleri, yerel balıkçılar ve denizcilerle ile görüştüm. Onların görüş ve önerilerini not ettim. Fotoğraflar çektik, bunları BODEP Boğaziçi Dernekleri Platformu’nun Facebook sayfasında paylaştık.

Can cekişmekte olan Tarabya Koyu’nda saptadığımız başlıca olumsuzlukları aşağıda özetliyoruz:

1. Koy’da İSPARK-İSTMARİN marinası kurulurken denizin dibine atılan 15’er tonluk yüzlerce dev beton bloklar, koyun girişine sonradan yapılan iki adet yüzer dalgakıran, bağlanan sayıları 200’ü aşan tekneler sonucunda, göz göre göre Koy’daki doğal akıntılar engellenmiş, suyun çevrimi (devridaimi) durdurulmuştur.

2. Koy’da canlıların yaşamı sona ermek üzeredir. Suyun oksijen üretimi sona ermektedir. Koyun geri kesimine martılar bile konmamakta, balıklar yaşamamaktadır.

3. Koy’un Tarabya Parkı’na yakın kesiminden başlayarak suların koyu çamur ve atıklarla karıştığı, renginin koyu kahve-siyaha döndüğü görülmektedir.

4. Marina’da bir sintine ve sıvı atıkları toplama sistemi yapılmadığı için teknelerde biriken atıklar Koy’a çeşitli zamanlarda (genellikle geceleri) boşaltılmaktadır.

5. Koy çevresi dip kesimlerinde daha keskin hissedilir biçimde çok kötü kokmaktadır. Kokuşmanın şiddeti lodos ve gündoğusu esen havalarda daha ağırdır. Hava, sülfür-metan gazı, yani çürük yumurta ve yoğun lağım kokmaktadır.

6. Koy’un çevresinde gezenler denizi görememekte, örneğin Tarabya Parkı’nda oturanlar yalnız tekneleri seyretmek zorunda kalmaktadırlar. Halkın Koy’da suya girmesi, denizden yararlanması İSPARK tarafından yasaklanmıştır. Bu durum açıkça İnsan Haklarının, yani yurttaşlarımızın doğal çevrelerinde yaşam haklarının ihlalidir.

Özetle, İBB’nin bir yan kuruluşu olan İSPARK marina işletmesinin neden olduğu olumsuzlukların sonucunda Tarabya Koyu’nda doğal yaşam, insanların doğal çevreden yararlanma olanakları bitirilmek üzeredir. Tek çözüm, İSPARK marinanın süratle buradan kaldırılmasıdır. Koy’un dibine atılan tüm dev beton bloklar, aynı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2007 yılında 20 bin tondan fazla atıkların denizin dibinden çıkartılmasıyla sonuçlanan kurtarma operasyonunda yapıldığı gibi, Koy’dan alınmalıdır. İstanbul’un ve Boğaziçi’nin nadide bir mücevheri olan Koy’da doğal yaşamın geri dönmesi için suyun çevriminin sağlanması şarttır. DÜNYANIN EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR YÖRESİ BOĞAZİÇİ’NİN İNCİSİ TARABYA KOYU’NUN BÖLGEDE YAŞAYAN HALKIMIZA GERİ VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.