Son Dakika Haberler

Taşıma bandı sorunluydu, gaz ölçüm emniyetçisi yoktu, telefon arızalıydı…’

Soma maden katliamı davasının 4'üncü duruşmasının 7'nci oturumu bugün yapıldı, madenden kurtulan işçilerin tanıklıklarına başvuruldu. İşçiler, dinamit atımında gaz ölçümü yapan emniyetçinin olmadığını, insan taşıma bandının 2-3 aydır problemli olduğunu ve olay sırasında güvenlik telefonlarının çalışmadığını söyledi.

Taşıma bandı sorunluydu, gaz ölçüm emniyetçisi yoktu, telefon arızalıydı…’
Okunma : 30 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Soma maden katliamı davasının 4’üncü duruşmasının 7’nci oturumunda, facianın tanığı 17 yıllık maden işçisi ve Eynez ocağında 2003’ten bu yana bantçı olarak çalışan Erkan Kılıç dinlendi.

“DİNAMİT ATIMI SIRASINDA GAZ ÖLÇÜMÜ YAPAN EMNİYETÇİ YOKTU”

13 Mayıs 2014 günü Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ceza davası, 4’üncü duruşmanın 7’nci oturumuyla bugün görüldü. Konuya ilişkin 8’i tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada, 17 yıllık maden işçisi ve Eynez ocağında 2003 yılından bu yana bantçı olarak çalışan Erkan Kılıç dinlendi. Olay günü yaşadıklarını anlatan Kılıç, saat 14.00 sıralarında dinamit atımı yapıldığını, ardından alanda çalışma yaptıklarını söyledi. 14.30 sıralarında ise oradan ayrıldığını belirten Kılıç, dinamit atımı sırasında gaz ölçümü yapan emniyetçinin olmadığını söyledi.

“İNSAN TAŞIMA BANDINDA 2-3 AYDIR PROBLEM VARDI”

Kılıç, verdiği ifadesinde “İnsan nakil bandına bindik, 15-20 metre ilerledik bir koku geldi. Lastik kokusuna benziyordu. Bu nedenle temiz havaya çıktık. Duman önce zayıftı, sonra her yeri kapladı. Olaydan önce 4. bantta elektriksel bir sıkıntı oluyordu. Bant o gün 3-4 kez çekmemezlik yaptı. Bantta 2-3 aydır böyle bir problem vardı. Ama olayın banttan kaynaklanmış olacağını düşünmüyorum” dedi.

“TELEFON ÇALIŞMIYORDU”

Kılıç’ın ardından Eynez ocağında 2009 yılından bu yana kaynakçı olarak çalışan Serkan Arslan da tanık olarak ifade verdi. Ocakta 3. bant civarında kaynak yaptığı sırada 14.40-15.50 civarında elektriklerin kesildiğini ifade eden Arslan, şunları söyledi: “Telefonla birilerini aramaya çalıştım, telefon çalışmıyordu. Yaklaşık 5 dakika sonra amirler geldi. Bir patlama sesi duymadım. Olaydan önce 15-20 gündür ocak genelinde sıcaklık vardı. Yangın tüplerinin bazıları boştu. Ben boş tüple kaynak yapmazdım, boş tüp bulunca yukarı çıkardım, değiştirildi. Yangın tüpü olmadan emniyetçi kaynak yaptırmazdı. Gaz maskemi 6 yıldır kullanıyorum, hiç bakım yapılmadı. Bir iki defa akşam alındı, ertesi gün verildi.”

“ÜZERİMİZDE ÜRETİM BASKISI VARDI”

Arslan, üzerlerinde üretim baskısı olduğunu, bu nedenle 1-2 saatte tamir edilecek arızaların erkenden bitirilmesinin istendiğini öne sürerek, ancak işi erken bitirmediği için herhangi bir ceza almadığını söyledi. Madene müfettiş geleceğinden 1 hafta-10 gün önce haberlerinin olduğunu kaydeden Arslan, müfettişten önce yapılmayan işlerin onlar geleceği zaman yapıldığını, müfettişlerin de ana yolda ilerleyip geri döndüğünü iddia etti.

sol