TBMM binası ‘Evet’ için mi dizayn ediliyor?
3 okunma

TBMM binası ‘Evet’ için mi dizayn ediliyor?

ABONE OL
23 Mart 2017 10:53
TBMM binası ‘Evet’ için mi dizayn ediliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nergis Demirkaya / gazeteduvar –  Başbakan makam odası hâlâ kullanıma açılmazken, cumhurbaşkanı için oda hazırlandığı iddia ediliyor.

15 Temmuz darbe girişiminde savaş uçaklarıyla bombalanan Meclis’teki onarım çalışmaları genişletildi. Milletvekili kulisleri yenilenirken Meclis F blokta cumhurbaşkanı için makam odası hazırlandığı iddia ediliyor. Onarımı tamamlanan başbakan makam odasının hâlâ kullanıma açılmaması da “Meclis ‘Evet’ için hazırlanıyor” yorumlarına yol açıyor.

Darbe gecesi 3 kez bombalanan Meclis’teki hasarın giderilmesi için başlatılan çalışmalarda 8 ay geride kaldı. İlk olarak ağır hasar alan bölümler onarıldı. Bu onarım yapılırken bombaların etkilemediği muhalefet kulisinde ‘loca’ olarak adlandırılan yüksek bölüm de yıkılıp yeniden yapıldı.

BAŞBAKANIN ODASI KULLANIMA AÇILMADI

Meclis’in çalışmaya başladığı 1 Ekim 2016 itibariyle hasarın önemli bir kısmı giderilirken bombaların büyük zarar verdiği başbakanlık makam odasındaki çalışmalar ise devam etti. Duvarları neredeyse yeniden yapılan, boyanan bu bölümdeki çalışmalar da bitti ancak tamamen yenilenen makam odası ve özel kalem odasının ne kapıları takıldı ne de teşrifi yapıldı.


Başbakanlık makam odasının bu kadar geç onarılması ve onarımın bitmesine rağmen kullanıma hazır hale getirilmemesi, muhalefet partisi yöneticilerince, “Referandum nedeniyle tamamlanmıyor. Bu milli iradeye ayıptır, milli iradeye saygısızlıktır” şeklinde yorumlandı.

MECLİS’E TURKUAZ HALILAR GELİYOR

Bu arada Meclis binasındaki onarım ve tadilat daha da genişletildi. Milletvekillerinin Genel Kurul çalışmalarının ardından vakitlerini geçirdiği kulislerde ikinci kez yenileme çalışması başladı. 57 yıllık iki kulise beyaz asma tavanlar yapılıyor. Tadilatın ardından yeşil ve bordo koltuklar açık renk koltuklarla değiştirilecek. Kırmızı halılar da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda olduğu gibi turkuaz renk halılarla değiştirilecek.

CUMHURBAŞKANINA MAKAM ODASI İDDİASI

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “5 yıldız yanlış 7 yıldızlı yapacağız” dediği kulislerdeki hummalı çalışma sürerken Meclis F bloktaki tadilat için ise farklı iddialar ortaya atıldı. Meclis resepsiyonlarının yapıldığı yerin üst katındaki bu bölüm daha önce komisyonlar tarafından kullanılıyordu. Şimdi ise Cumhurbaşkanı makam odası olarak hazırlandığı iddia ediliyor.


Bir başka iddia ise Meclis Başkanı’nın bazı kabulleri için bu bölümü kullanacağı yönünde

Kaynak: TBMM binası ‘Evet’ için mi dizayn ediliyor?

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP