Son Dakika Haberler

Ticaret Hukuku Neyi Kapsar

Ticaret hukuku ticaret kanununda bulunan ve işletme adına olan bütün kapsamları inceleyen kanun olarak bilinir.

Ticaret Hukuku Neyi Kapsar
Okunma : 373 views Yorum Yap

Ticaret hukuku ticaret kanununda bulunan ve işletme adına olan bütün kapsamları inceleyen kanun olarak bilinir. Daha çok bu hususta işletme yapısından, nasıl kurulması gerektiği ve tasfiyesinin olacağına dair her hükümleri barındırır. Esnaf ve tacir arasındaki değişiklikleri analiz edip ortaya çıkmasını sağlayan işletme hukuku tacir ile ilgili olan hükümleri sıralar. Ticari yargı, haksız olan rekabet ve cari kavram ile ilgili konulara da işletme hukuku aşamasında yer verilir.

Ticaret Hukuku Nasıl Uygulanır

Ticaret hukuku oluşturan konular arasında belirtilen anayasadaki hükümler, medeni yasadaki konular ve antlaşmalar ile ilgili bütün yükümlülükler bulunur. Bununla birlikte ülkenin adetine uygun olacak düzenleme ve pratiklik sunulur.

Herhangi bir ticari anlaşmazlığı olduğunda öncesinde emredici olan hükümlere, global Ticaret hukuku prosedüründe yeri olan ve emredici sayılmayan, örfüne ve adetine, hakimin takdirine yer verilir. İşletme anlaşmazlığıyla ilgili herhangi bir durumda gerekse medeni kanunun gerekse ticaret kanununun bir alan çizmiş olması durumunda anlaşmazlık çıkabilir. Sizde bu konu hakkında bilgi almak isterseniz  https://beklerpartners.com/ticaret-ve-sirketler-hukuku-kurumsal-yonetim/ sitesinden hizmet alabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)