Toner Dolum
15 okunma

Toner Dolum

ABONE OL
28 Eylül 2021 12:55
Toner Dolum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazıcılardan çıktı almak için kullanılan toza toner denir. Yazıcıların içindeki haznelere doldurulur. Tükenen toner tozunun yeniden ilave edilmesi toner dolum işlemi olarak adlandırılır. Aynı zamanda bir geri dönüşüm olan dolum işlemi orjial toner fiyatlarının yüksek olmasından dolayı alternatif bir yol olarak ortaya çıkmıştır. Düşük maliyeti ve doğa dostu bir işlem olması nedeniyle çok avantajlıdır.

Toner Dolum İşlemi

Yazıcılardaki toner haznesi iki bölümden oluşmaktadır. Birincisi dolum haznesi ikincisi ise atık haznesidir. Toner dolum işlemi kartuş dolumuna göre daha titizlik gerektiren bir işlemdir. Hem dolum haznesi hem de atık haznesi dolum yapılmadan önce iyice temizlenmelidir. Atık hazne tamamen temizlenmezse yazıcı içine taşar ve yazıcıya zarar verir.

Dolum işlemi yapıldıktan sonra çıktı alınarak test edilir. Düzgün bir çıktı alınıyorsa dolum işlemi doğru yapılmış demektir. Dolum işlemi sınırsız değildir. Zira toner kullanıldıkça yıpranma meydana gelmektedir. Dolum işlemlerinde diğer parçalar da yıpranmaktadır. Normal işleyen bir süreçte bir tonere en fazla 10 dolum yapılabilir. Bundan sonrası orijinal ya da muadil bir yeni toner almaktır.

Toner Dolum İçin Bilinmesi Gerekenler

Her markanın ve modelin farklı toner tozu olup her firma toner haznesine konacak tozu kendisi belirlemiştir. Bu nedenle yazıcı markasının kılavuzu dikkatlice okunmalıdır. Dolum işlemi doğru bir şekilde yapıldıktan sonra toner hiçbir şekilde yazıcıya zarar vermemektedir. Diğer yandan yazıcıların bakımı yapılmalı ve ömrü biten parçalar değiştirilmelidir.

Toner dolum işlemini yapan pek çok firma vardır. Bununla birlikte fiyatlar da değişkenlik gösterebilmektedir. Firma tercihi yapılırken fiyattan ziyade kalitesine dikkat edilmesi daha iyi sonuçlar elde etmek açısından önemlidir. Dolum fiyatlarında renkli ya da siyah beyaz çıktı olması etkilidir. Toner dolum işlemi hakkında detaylı bilgi için https://www.toner.com.tr/toner-tozu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP