Son Dakika Haberler

Topkapı Sarayı’nda korkutan görüntü

Topkapı Sarayı'nın hazine bölümündeki derin çatlakların ardından şimdi de bahçede kendiliğinden büyük bir çukur oluştu.

Topkapı Sarayı’nda korkutan görüntü
Okunma : 123 views Yorum Yap

Topkapı Sarayı Müzesi’nin hazine bölümündeki derin yarıklar geçtiğimiz günlerde gündeme gelmiş, yarıkların zeminde yaşanan oynamalardan kaynaklandığı ileri sürülmüştü. Saray’da şimdi de büyük bir çukur oluştu.

Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil’in haberine göre, harem bölümüne girişin yaklaşık 200 metre yakınında Adalet Kulesi’nin önünde oluşan çukur güvenlik personelince fark edildi. Yaklaşık 3 metre çapında ve 2 metre derinlikte olan çukur yöneticileri tedirgin etti.

İstanbul Rölöve Anıtlar Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar çukurun etrafının güvenlik şeridine alınmasını istedi. Göçükte kaybolan toprağın altta oldukça büyük bir alanı doldurmuş olabileceği belirtiliyor.

RİSK DEVAM EDİYOR

Bir doğa olayından çok, alttaki arkeolojik katmanlarda bir göçük olma ihtimali üzerinde duruluyor. Göçme anında olay yerinde kimsenin olmaması şans olarak değerlendiriliyor. Bahçenin bu bölümünde riskin halen devam ettiği ileri sürülüyor.

SEBEBİ AVRASYA TÜNELİ Mİ?

Çukurun oluştuğu bahçede yeraltındaki katmanları görmek amacıyla jeoradar uygulaması yapıldı. İstanbul 4 Numaralı Koruma Kurulu’ndan izin alınarak bahçede arkeologlarca kazı çalışması başlatılacak. Daha sonra 2. Avlu’nun tamamında GPRS sistemi ile yeraltı taraması yapılarak güvenlik zafiyeti gösteren zemin kısımlarda sağlamlaştırma yoluna gidilecek.

Uzmanlarca Marmaray çalışmaları sırasında Gülhane Parkı içindeki İslam Bilim Teknolojileri Müzesi’nin duvarlarında çatlamalar oluştuğu, devam eden Avrasya Tüneli çalışmalarının da Topkapı Sarayı zemininde oynamalara neden olabileceği belirtiliyor.