Son Dakika Haberler

Travers

Travers Fransızca kökenli bir sözcüktür. Beşik anlamına gelmektedir.

Travers
Okunma : 1.018 views Yorum Yap

Travers Fransızca kökenli bir sözcüktür. Beşik anlamına gelmektedir. Anlamına uygun bir şekilde tren yollarında uzatılan raylara beşik vazifesi görür. Travers rayların çökmemesi, zamanla oluşacak erozyondan etkilenmemesi için rayların altına yerleştirilir. Travers olacak ağaçlar özenle seçilmekte ve özel işlemlerden geçmektedir. Çeşitli kimyasallara batırılarak dayanıklılıkları artırılmış olan ağaçlar aslında ağaç formlarını kaybetmiştir de diyebiliriz.

Travers yapılacak ağaçlar kimyasal sulara batırılacağı için yüksek lifli kimyasalı daha iyi emecek ağaçlardan seçilir. Ağaçların mümkün olduğunca düz, çıkıntısız, yekpare olması istenir bu yüzdende henüz budak vermemiş ağaçların kesilmesiyle elde edilir. Geçtiği işlemlerden sonra travers olan ağaçlar artık canlı halini yitirdiğinden kolay kolay çürümez, tahta kurusu gibi ağaçların düşmanı olan böceklerden etkilenmez, hava koşulları nasıl olursa olsun uzun süre dayanabilir.

Dayanıklı ve Kullanışlı

Başlarda demiryollarında kullanılan traversler artık dayanıklı yapısı sayesinde bahçelerde de kullanılmaya başlanmıştır. Dekorasyon ürünü olarak da bahçelerde yer alan travers fazla bakım istemeyen ahşap ürünleri arasında başı çekiyor. Dayanıklı bir malzeme olan travers uygun maliyetli olması, taşınmasının kolay olması gibi özellikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar kolay tutuşan bir materyalde olsa avantajlarıyla göz dolduran travers kendine farklı kullanım alanları bulmaya devam edecek gibi gözükmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)