Son Dakika Haberler

Tüketiciler de elektirik üretebilecek!

Güneşimiz artık her hane için, her ticarethane için, her sanayici için bir enerji kaynağı olacak.

Tüketiciler de elektirik üretebilecek!
Okunma : 1.100 views Yorum Yap

Yeni düzenleme ile her tüketicinin kendi enerjisini üretebilmesinin yolunu açıldı, mahsuplaşma ile gündüz ve hafta içi üretilen elektrik, gece ve hafta sonu kullanılabilecek.

Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, “Çatılarda güneş enerjisi santrali kurarak elektrik üreten tüketiciler, yeni mevzuatın getirdiği kolaylıkla yalnız tüketici olmayacak, aynı zamanda elektrik üreticisi haline gelecek. Üretici-tüketici dengesi de nispeten devam edecek. Yeni regülasyonlarla çatılardan elektrik üretiminde avantajlar arttı. Bürokrasi azaldı. Yeni çıkan mevzuatla çatılarda çok daha rahat elektrik üretilebilecek. Çatıya kurulum yapan şirkete vereceğiniz vekaletname ile siz hiçbir işle uğraşmadan, hızlı bir şekilde çatınıza elektrik santrali kurulabiliyor” dedi.

Konut stok rakamlarının güneş enerjisinden elektrik üretimde sağlayacağı kapasiteye değinen Dilek, “Türkiye’de 9,5 milyon bina stoğumuz var. Bunun içerisine endüstriyel çatılar ve kamu binaları da dahil. Yaklaşık 1 milyar 200 milyon metrekare çatı alanımız var. Bu rakamın 600 milyonu konutlarda, yaklaşık 500 milyonu da endüstriyel çatılar olarak söyleyebiliriz. Kamu binalarında da 100 milyon metrekareye yakın çatı alanımız var” diyerek yeni mevzuata dikkat çekti.

Türkiye’de toplam çatı alanlarının tamamının kullanılamadığını, birçoğunun güneş panellerini taşımayacak durumda olduğunu kaydeden, kaçak bina oranının da güneş enerjisinde potansiyel kurulu gücün kapasitesini düşürdüğünü belirterek “Domino Fuarcılık olarak her yıl düzenlediğimiz ve bu yıl 12.’incisini gerçekleştireceğimiz EIF Uluslararası Enerji Kongre ve Fuarı’mızı 6-9 Kasım tarihleri arasında yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla gerçekleştireceğiz. Kongre’de düzenleyeceğimiz panellerimizin bu yıl da ana konularının başında güneş enerjisinden elektrik üretimi geliyor Toplam çatı stoğunun yüzde 45-50’sine güneş enerjisi santrali kurulabileceğini tespit ettik. Türkiye’nin elektrik santrallerinden kurulu gücü 90 bin megavat. Ölçümlerimizde Türkiye’de 45 bin megavatlık elektrik santrali kurulabileceğimizi öngörüyoruz. Tüm elverişli çatılarımızı elektrik santraline çevirirsek, şu anki elektrik üretimimizin yarısını elde edebiliriz. Kademeli olarak her yıl güneş enerjisi santrali kurulumu artacak Bakanlık politikası ile, biz de sürdürülebilir bir endüstri doğması için kademeli artışı destekliyoruz” diye konuştu.

GÜNDÜZ ÜRET, GECE HARCA
Mahsuplaşmaya da dikkat çeken Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, “Serbest tüketici olup olmama ayrımına gidilmeksizin herkesin hafta içi veya gece tükettiği elektriği, gündüz veya hafta sonu ürettiği elektrikten karşılama imkanı olacak. Güneş çatılarda yükselmeye devam ettikçe hem tüketici kazanacak hem de ülkemiz” diye ekledi.

12. EIF Uluslar arası Enerji Kongresi:

10 bin metrekar fuar alanı, 50 bin metrekare etkinlik alanı ile bu yıl da 40 ülkenin temsilcileri EIF Uluslar arası Enerji Kongresi’ne davetli.

Katılan ülkeler:

Almanya, Azerbaycan, Çin, BAE, Bahreyn, Cezayir, Çad, Etiyopya, Fas, Gine, Güney Afrika, Irak, İran, İsrail, Katar, Kamerun, Kenya, Kuveyt, Libya, Lübnan, Mali, Mısır, Mozambik, Nijerya, Özbekistan, Senegal, Sudan, Suudi Arabistan, Somali, Tanzanya, Tunus, Uganda, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Zimbabve.

MAVİ İLETİŞİM&PR

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)