Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Tüm sektörel güven endeksleri geriledi

Tüm sektörel güven endeksleri Ağustos’ta düştü.

Tüm sektörel güven endeksleri geriledi
Okunma : 73 views Yorum Yap

Hizmet sektörü güven endeksi Temmuz’daki 91.9 düzeyinden Ağustos’ta 88.0 düzeyine gerilerken, perakende ticaret sektörü güven endeks 97.3 düzeyinden 93.4 düzeyine geriledi. İnşaat sektörü güven endeksi ise 77.1 düzeyinden 68.8 düzeyine geriledi.

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre;

“Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Temmuz ayında 91.9 iken, Ağustos ayında yüzde 4.2 oranında azalarak 88 değerine düştü.

“Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde ‘iş durumunun’ iyileştiğini, ‘hizmetlere olan talebin’ arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ‘hizmetlere olan talebin’ artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

“Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2.9, yüzde 4 ve yüzde 5.5 azaldı.

“Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Ağustos ayında yüzde 4 oranında azalarak 93.4 değerine düştü.

“Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; gelecek üç aylık dönemde ‘iş hacmi-satışların’ artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde ‘iş hacmi-satışların’ arttığını ve ‘mevcut mal stok seviyesinin’ mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

“Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 13.2 azalırken, iş hacmi-satışlar ve mevcut mal stok seviyesi endeksleri sırasıyla yüzde 1.4 ve yüzde 0.8 arttı.

“Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 77.1 iken, Ağustos ayında yüzde 10.7 oranında azalarak 68.8 değerine geriledi.

“İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; ‘alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini’ mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ‘toplam çalışan sayısında’ artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

“İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 14.1 ve yüzde 8.3 azaldı.”

Kaynak: Tüm sektörel güven endeksleri geriledi 

sariyerbelediyesi