Son Dakika Haberler

Türk dünyası belediyeleri Maltepe’de

Moldova Özerk Gagauziya Cumhuriyeti’nden, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelen belediye başkanları, Maltepe’de ağırlandı.

Türk dünyası belediyeleri Maltepe’de
Okunma : 94 views Yorum Yap

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Ticari ve kültürel işbirliği faaliyetlerinde belediyelerin bir araya gelmesini önemsiyorum. Böylece kardeşlik bağlarımız güçlenecek” dedi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği, T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğiyle, Maltepe’de “Yerel Yönetimlerde Alternatif Enerji Kaynakları ve Asfalt Çalışmaları” konulu programda bir araya geldi. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa, Maltepe Belediyesi’nin kardeş belediyesi Gagauziya’nın Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov, Haydar Belediye Başkanı Ilia Chiosea, Kazakliya Belediye Başkanı Grigory Mihaylovic Kior, Karboliya Belediye Başkanı Konstantin Gaydarzhi, Kotovskoye Belediye Başkanı Gheorgi Palic, Tomay Belediye Başkanı Fiodor Topciu, Coltay Belediye Başkanı Ilia Koşulinskii, Baurçi Belediye Başkanı Nicolai Carapirea, Çadır Lunga Belediye Başkanı Anatoli Topal, Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan ve Kongaz Belediye Başkan Yardımcısı Ivan Cheleş katıldı.

“BU BULUŞMAYI ÖNEMSİYORUM”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, yerel yönetimlerin birbirleri arasında güçlü bağlar kurması gerektiğini ifade ederek, “Ticari ve kültürel işbirliği faaliyetlerinde belediyelerin bir araya gelmesini önemsiyorum. Böylece kardeşlik bağlarımız güçlenecek. Bu anlamda yerel yönetimlerin birbirleriyle bilgi ve tecrübelerini paylaşması önemlidir. Maltepe’de göreve geldiğimiz 2.5 yıldan bu yana Dış İlişkiler birimi kurarak, soydaşlarımızla ve dostlarımızla bir araya gelmek, Maltepemizi tanıtmak ve onların kültürlerini de burada sergilemek adına mücadele yürütüyoruz” dedi. Kılıç’ın konuşması sonrası belediyeye bağlı müdürlükler, “Kentsel Dönüşüm Projelerinde Bina Enerji Verimliliği” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda, ekolojik parklar, kentsel dönüşüm, yeşil binalar, yeşil kent ve sokaklar ile atık üretim sistemi konularında katılımcılar bilgilendirildi.