Son Dakika Haberler

Türkiye’nin gözde koyuna ‘yazlık saray’!

CHP'li Akın Üstündağ, Marmaris Otluk Koyu Gökova bölgesine Cumhurbaşkanlığı  için 300 odalı 'yazlık saray' yapımına başladığını duyurdu.

Türkiye’nin gözde koyuna ‘yazlık saray’!
Okunma : 244 views Yorum Yap

CHP’li Akın Üstündağ,  “Yazlığın yapımı yasal değil. Koy balıkçılığa bile kapalı. Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız.” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Marmaris’in Otluk Koyunda Cumhurbaşkanlığına ‘yazlık saray’ yapıldığını iddia etti. Akın Üstündağ, Turgut Özal döneminde dört oda bir salon olan cumhurbaşkanlığı köşkünün yıkıldığını yerine 300 odalı, surları uzaydan görünen bir yazlık inşaatının başladığını ileri sürdü.  Yazlığın  yapıldığı alanın imara açık olmadığını savunan Üstündağ şöyle konuştu:

“UZAYDAN BİLE GÖRÜNEN SURLAR YAPILIYOR”

“Yazlık saraya uzaydan bile görünen Çin seddi surları gibi yüksek surlar yapılıyor. Alan olarak da geniş bir alan ormanlık ve fundalık. 400 çalışanı olacağı belirlenen bir yazlık. Denize dolgu yapılarak  bu kaçak sarayın önüne, iskeleye yatların demirlemesi  planlanıyor. Soruyorum: 300 odalı yazlığı ne yapacaksın? Sen bu sarayda bütün sülaleni mi tatil yaptıracaksın yoksa çoluk çocuğu çok olan Katar prenslerine mi tatil yaptıracaksın? Mega yatlar kimin için yapılıyor? Katar’ın zengin Arap şeyhlerinin yatları mı demirleyecek buraya?

“YAZLIĞIN YAPILDIĞI ALAN SİT OLMAKTAN ÇIKARILMIŞ”

Akın Üstündağ, yazlığın  olduğu alanın 500 metre kıyı koruma kuşağı içinde olduğunu vurgulayarak inşaata ait olduğunu iddia ettiği fotoğrafları gösterdi. Koyun birinci derece SİT  alanı olduğunu kaydeden Üstündağ şöyle devam etti: “500 metre mesafede planlama yasak buna rağmen inşaat başlamış yüksek duvarlar örülmeye başlamış. Özellikle  adrese teslim bir plan değişikliği olduğunu gösteren en önemli nokta ise yazlık sarayın olduğu Gökova 1/ 25 bin  planda değişiklik yapılmış ve SİT alanı olmaktan çıkarılmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  oluruyla tescil edilmiş durumda. Niye o kadar yer varken özellikle Gökova bölgesi yazlık sarayın olduğu bölge tescil ediliyor. Bu kamuoyundan özellikle kaçılıyor. Bunu nedeni yazlık sarayın bir an önce yapılmasını sağlamaya yöneliktir.”

“YAZLIK KAÇAK SARAYIN YAPILMASINA ENGEL OLACAĞIZ”

Yazlığın yapımının yasal olmadığını, inşaat çalışmalarının çevreye zarar verdiğini ileri süren Üstündağ şu ifadeleri kullandı: “Yazlığın yapımı yasal değildir. Kaçaktır ve çevreye zazar vermektedir. Söz konusu alanda yapılaşma yasa dışıdır. Koy, balıkçılığa dahi kapalı. Biraz ilerisi Akdeniz foklarının yumurtlama alanıdır. Yazlığı çevreleyen yüksek duvarlar uzaydan dahi görülme durumundadır. Buradan sesleniyorum: Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Doğaya  zarar veren yapılaşmayı ve çevre katliamını durdurun. Bu çevre katliamını engelleyecek her türlü yasal girişimi yapaya kararlıyız. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız.”

Kaynak: Türkiye’nin gözde koyuna ‘yazlık kaçak saray’ yapılıyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)