Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Türkiye’ye ABD’den sonra Avrupa’dan da kötü haber

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa'nın katılacağı dörtlü zirvenin ertelendiğini aktardı.

Türkiye’ye ABD’den sonra Avrupa’dan da kötü haber
Okunma : 58 views Yorum Yap

Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında, “Almanya ve Fransa’nın büyükelçileri aracılığıyla 7 Eylül tarihinin liderlerin takvimine uymadığı belirtilerek zirvenin Ekim’e ertelenmesi talebi gelmiş.” diye aktardı.

MUHARREM SARIKAYA’NIN HABERİ ŞÖYLE:

Her şeyi yiyen canavar gibi İdlib, üretilen her çözümün bir süre sonra çözümsüzlük haline dönüştüğü alan haline geldi.

Birinin çözümünün ötekinin çözümsüzlüğü haline geldiği zeminin içinden nasıl çıkılacağına yönelik üretilen en iyi yöntem ise Suriye konusunda toptancı yaklaşıma ulaşmak…

Sahadaki sorunun çözümü ve çatışmazlık bölgelerinin belirlenmesi konusunda Türkiye, Rusya ve İran’ın ürettiği Astana modeli bunun için önemli bir zemin oldu.

Hatta Cenevre’de aranan çözümün de önüne geçti.

Sistemin işlediğinin görülmesi, Suriye’de güç bulunduran DEAŞ karşıtı koalisyonların da bu mekanizmanın içine dahil edilmesini gündeme getirdi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Rusya Dışişleri BakanıLavrov’un önceki günkü Ankara ziyaretinde Suriye’nin yanı sıra dörtlü zirve de ele alınmış.

Almanya ve Fransa’nın büyükelçileri aracılığıyla 7 Eylül tarihinin liderlerin takvimine uymadığı belirtilerek zirvenin Ekim’e ertelenmesi talebi gelmiş.

Liderlerin takviminin gözden geçirilmesi istenirken, ekim ayında tarih belirlenmesi için büyükelçiler arasındaki temas da dün başlamış.

Eğer ekim ayına kayarsa, Türkiye, Rusya, İran arasındaki zirve de bunun hemen ardından Kasım’da Tahran’da yapılacak.

Kaynak: Türkiye’ye ABD’den sonra Avrupa’dan da kötü haber 

sariyerbelediyesi