Türkiye’ye giden vatandaşlarını uyardı: Keyfi gözaltılar olabilir
0 okunma

Türkiye’ye giden vatandaşlarını uyardı: Keyfi gözaltılar olabilir

ABONE OL
6 Eylül 2017 10:16
Türkiye’ye giden vatandaşlarını uyardı: Keyfi gözaltılar olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alman Dışişleri Bakanı Gabriel de henüz resmi bir uyarı yapmadıklarını, tehlikelere karşı bilgilendirdiklerini söyledi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Almanya Dışişleri Bakanlığı, internet sayfasındaki Türkiye ile seyahat uyarısını güncelledi. Türkiye’yi ziyaret edecek olan Alman vatandaşlarını keyfi gözaltı ve tutuklama ihtimaline karşı uyaran bakanlık, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra çok sayıda Alman gözaltına alındığını hatırlattı.

‘GÖRÜŞMELER GECİKTİRİLİYOR’

Gözaltıların tatil bölgelerinde de olabileceğine işaret eden bakanlık, bu tür uygulamalardan özellikle Türkiye’de özel veya kişisel bağı olan Alman vatandaşlarının, ayrıca Alman ve Türk vatandaşlığı olan kişilerin etkilenebileceğine işaret etti. Bakanlık, Türkiye’nin devletler hukuku çerçevesinde öngörüldüğü gibi tutuklu Alman vatandaşları ile Türkiye’deki Almanya temsilcilerinin görüşebilmesini de geciktirdiğini kaydetti.

‘RESMİ BİR UYARI YOK’

Bakanlığın internet sayfasındaki güncelleme ile ilgili bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Türkiye’ye resmi bir seyahat uyarısı yapılmadığını, ancak güncellenen seyahat bilgilendirmesinde muhtemel turistlerin Türkiye’de tehlikelerin varlığını göz önüne almaları gerektiğini söyledi.

‘ANTALYA GİBİ TURİSTİK ŞEHRE GİDERKEN DE…’

Gabriel, “Bakanlığın seyahat bilgilendirmesinde turistlerin Antalya gibi turistik bir şehre seyahat ederken de tehlikenin varlığını göz önünde bulundurması gerektiğini hatırlattıklarını” ifade etti. Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünenlerin kendilerinin bu kararı vermeleri gerektiğini belirten Gabriel, bu kararı kimsenin elinden alamayacaklarını ekledi.

Gabriel, son zamanlarda Türkiye’de gözaltına alınan Alman vatandaşlarının durumlarında görüldüğü üzere birisinin FETÖ’ye yakın veya bu hareketi desteklemesinin Türkiye’de şüpheli olmasına yetebileceğini ve polis ile yargının derhal devreye girebileceğini söyledi.

TÜRKİYE’DE 54 ALMAN TUTUKLU

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre şu anda Türkiye’deki cezaevlerinde toplam 54 Alman vatandaşı var. Bunlardan 11’i siyasi gerekçelerde tutuklu. Bunlar arasında Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel, insan hakları aktivisti Peter Steudtner ile çevirmen Meşale Tolu da var.
Türkiye’de tutuklanan Alman vatandaşları sebebiyle Almanya’da özellikle siyasetçiler Türkiye’ye daha sert önlemlerin uygulanmasını istiyor. Bunlar arasında resmi seyahat uyarısı, ekonomik yaptırım, Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakerelerinin askıya alınması ve Gümrük Birliği’nin uzatılmaması gibi konular yer alıyor.

Kaynak: Türkiye’ye giden vatandaşlarını uyardı: Keyfi gözaltılar olabilir

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP