Uygur Türkleri Çin konsolosluğuna yürüdü.
8 okunma

Uygur Türkleri Çin konsolosluğuna yürüdü.

ABONE OL
6 Şubat 2018 10:34
Uygur Türkleri Çin konsolosluğuna yürüdü.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğu Türkistan’ın Gulca kentinde yaşanan olaylarda yaşamını yitiren 200 Uygur Türkü için toplanan Uygur Türkleri, Tarabya sahilinde toplanarak, Çin Başkonsolosluğu’na yürüdü. Başkonsolosluk önündeki eylemde, polis ve grup arasında arbede yaşandı.

Çok sayıda Uygur, Doğu Türkistan STK Birliği tarafından yapılan çağrı ile Sarıyer‘deki Tarabya sahilinde toplandı. Buradan da Çin Başkonsolosluğu önüne yürüdü. Polis ekipleri, protesto öncesi yoğun güvenlik önlemi alırken, grubun getirdiği yumurtalara da el koydu. Yapılan basın açıklamasında Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün durdurulması istendi. Türk İslam dünyasının, BM’nin, İslam Birliği Teşkilatı’na seslenen grup, Çin’e müdahale çağrısında bulundu.

Basın açıklamasından sonra, bazı Uygur Türkleri, polis bariyerini aşıp başkonsolosluğa ilerlemek istedi. Ancak, polis buna izin vermedi. Bunun üzerine, polis ile grup arasında arbede yaşandı. Grup üyelerinin bir kısmı araya girerek arbedeyi sonlandırdı. Yapılan duanın ardından protesto gösterisi sona erdi.

 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP