Site icon Sarıyer Gözlem

Yakınlarını kaybedenlere sert müdahale!

Evrensel – DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla geçtiğimiz yıl 10 Ekim günü Ankara’da düzenlenen Emek Barış Demokrasi mitingi öncesinde yaşanan canlı bomba saldırısının yıl dönümünde, katliamın yaşandığı Tren Garı önünde anma düzenlemek isteyen kayıp yakınları, yaralılar, sendika, meslek örgütü ve siyasi partilere polis izin vermedi.

Sabah saatlerinden itibaren gara çıkan tüm yollar polislerce kapatıldı. Gara gitmek isteyenler ise ancak biletlerini göstermeleri durumunda alana alındı. Polis, gazetecilere de engel oldu. Alana sadece sarı basın kartı olanların alınacağını belirtti.

İlerleyen dakikalarda katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, yakınları, yaralananlar, sendika, meslek örgütü, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri toplanmaya başladı. Ancak polis Ulus, Tandoğan ve Opera yönünden gelen tüm yolları kesti. Geçişlere izin vermedi.

Valiliğin aileler ve kurum temsilcilerine izin verilebileceği yönündeki açıklamasına rağmen polis barikatları kaldırmadı.

Yaşanan gerginliğin ardından polis her üç kolda da biber gazı ve plastik mermiyle kitleye saldırdı. Saldırı büyük öfke yarattı. Bu arada alana bütün girişler durduruldu. Bir süre sonra, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarından sadece soyadı tutanların Gar önüne alınacağı ifade edildi. Ancak polis tekrar TOMA, gaz ve copla saldırıya başladı.

Polis saldırısına maruz kalanlar arasında tedavisi devam eden ve doktorlarının özel izniyle anma için Ankara’ya gelenler de bulunuyordu.

SINIRLI SAYIDA KİŞİ ALANA ALINDI

Gar önüne katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinden sınırlı sayıda kişi alana alındı. Aileler gar önüne karanfiller bıraktılar.

Demiryolu çalışanlarının örgütlü olduğu ve katliamda üyelerini kaybeden Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) de, Gar önünde anma yapmak istedi. Ancak polis, BTS üyesi demiryolu çalışanlarının Gar’dan çıkmasına izin vermedi.

YAKINLARINI KAYBEDENLERE GAZLI SALDIRI

Gar önüne karanfil bırakan ailelere Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke ile CHP ve HDP’li milletvekilleri de eşlik etti. Daha sonra aileler Opera yönüne doğru yürümeye başladı.

Aileler polis barikatlarının arasından çıkarlarken polis tekrar gaz ve plastik mermiyle saldırdı. Saldırının ardından yeniden bir araya gelen aileler, burada kurum temsilcileri ve desteğe gelenlerle bir araya gelerek Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

‘ONLARI UNUTURSAK KALBİMİZ KURUSUN’

Gar önüne alınmayan kurum temsilcileri ise Gençlik Parkı önünde açıklamalar yaptılar. TMMOB Başkanı Emin Koramaz, AKP’nin mitinglerine alanlar açıkken, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarına Gar önünün kapatıldığını belirterek, polis saldırısına tepki gösterdi. Koramaz, “Hesabını soracağız” dedi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise, “Bize kurum temsilcileriyle sembolik anma yapın diyorlar. Bizim sembolik anmada yerimiz yok. Biz emek demokrasi güçleri olarak oraya gideriz. Biz Ankara’da barış talebini haykırmak istedik. Bundan dolayı katledildik. Barış talebini sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Ankara Valisi’nin yasakçı tutumunu kınadıklarını bildiren Özgen, “Bu katliama destek verenler, katliam meydanında gülenler, stadyumlarda sevinç çığlığı atanlar işbirliği yaptı. Adaletle yüzleşecekler. Bunun ortak mücadelesini vereceğiz. Onları unutursak kalbimiz kurusun” dedi.

‘BU ALAN VALİYE AÇIK, ÇOCUKLARINI KAYBEDENLERE KAPALI’

Katliamda yaşamını yitiren Dicle Deli’nin babası Faik Deli ise, “1 yıl önce bombaların içimizde patlamasına izin veren zihniyet, barikatla bugün bizi engelliyor. Bu önlemler o gün alınsaydı bu katliam olmayacaktı. Bu alan valiye ve bürokrasiye açık, çocuklarını kaybedenlere kapalı.”

DEMİRTAŞ: BU BARBAR İKTİDAR GİDECEK

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da anmaya katıldı. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, ölenleri rahmetle andığını belirterek, “Bugün izin vermiyorlar ama devran dönecek, yüzbinlerle anma yapacağız. Bu barbar iktidar gidecek. Elindeki cop dışında bir şey kalmadı. Vali gidecek, aile gidemeyecek. Bu kepazeliktir. Bu zulmün faturası siyasi iktidara çıkarılacak. Korkmak yok. Ölümden öte köy yok. Bunu ödedik. Varsa halkımıza can borcumuz onu da öderiz. Türk ve Kürt halkının direnen evlatları kazanacak. O gün burda ölen barış isteyen insanların bize bıraktığı barış mirası yerine gelecek” diye konuştu.

SENDİKA YÖNETİCİSİ BOYNUNDAN YARALANDI

Polisin saldırısı sırasında Tarım Orkam Sen Ankara Şube Başkanı Ercan Cömert boğazına isabet eden plastik mermiyle yaralandı. Numune Hastanesi’ne kaldırılan Cömert’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenlerin arasıda Tarım Orkam Sen üyeleri de bulunuyordu.

SENDİKA MERKEZ YÖNETİCİSİ DE GÖZALTINDA

Polis saldırısı sürerken, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Hukuk TİS Sekreteri Aylin Akçay ile Emek Partisi Ankara İl Yöneticisi Ayhan Aydoğan, Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Şube Yürütme Kurulu üyesi Mert Kükrer de gözaltına alındı.

YÜKSEL CADDESİ’NDE TOPLANDILAR

Polisin engellemelerine rağmen Atatürk Bulvarı üzerinden Kızılay’a gelen aileler ve kurum temsilcileri Yüksel Caddesi’ne ulaştı. Diğer kollardan gelenler de burada toplanmaya başladı. Binlerce kişi attıkları sloganlarla AKP hükümetine tepkilerini dile getirdi.

Exit mobile version