Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Yanlış tedavi kurbanı Meryem: Anne kolum ne zaman çıkacak

Yanlış tedavi nedeniyle eli kesilen 5 yaşındaki küçük Meryem'in ailesi savcılığın "Şüpheliler hakkında kamu davası açılması için yeterli delil olmadığından kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına" dair kararına tepkili.

Yanlış tedavi kurbanı Meryem: Anne kolum ne zaman çıkacak
Okunma : 43 views Yorum Yap

RADİKAL – Yozgat’ta karın ağrısı şikayetiyle Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları bölümüne götürüldükten sonra yanlış tedavi soncu eli kesilen 5 yaşındaki Meryem Üstüntaş’ın ailesi, sorumlular hakkında 10 ay önce Şubat ayında şikayetçi oldu. Yozgat Cumhuriyet Savcılığı’nin ise Kasım ayında ‘Şüpheliler hakkında kamu davası açılması için yeterli delil olmadığından kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına’ dair karar vermesi, Meryem’in ailesini üzüntüye sevk etti.

Yozgat’ta çobanlık yapan Murat Üstüntaş ile ev hanımı Solmaz Üstüntaş, karın ağrısı şikayeti üzerine 5 yaşındaki ikiz çocuklarından Meryem’i 10 Şubat’ta 2015 tarihindeYozgat Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları bölümüne götürdü. Hastanede serum takılmasının ardından Meryem’in kolu morarmaya başladı. Yapılan kontrolde, serum iğnesinin damar yerine cilt altına takıldığı, serumdaki ilacın da cilt altı dokuya sızdığı belirlendi. Kangren olan Meryem’in kolu, Ankara’da İbni Sina Hastanesi’de dirsek altından kesildi. Savcılığın rapor istediği İstanbul Adli Tıp Kurumu, 16 Ekim’de ‘gösterilen tüm özene rağmen organ kaybının yaşandığı, ilgili personele atfı kabil kusur tespit edilemediği’ yönünde rapor hazırladı. Yozgat Cumhuriyet Savcılığı ise 15 Kasım’da ‘Şüpheliler hakkında kamu davası açılması için yeterli delil olmadığından kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı’ yönünde karar verdi.

KUSURLULARIN CEZA ALMASINI İSTİYORUZ
Üstüntaş ailesinin gönüllü olarak avukatlığını üstlenen Avukat Emel Özbek, “Bu, sadece Meryem’in değil, anne-baba olan herksin başına gelebilecek bir durum. Buna sessiz kalırsak, yarın öbür gün kendi çocuklarımızın başına geldiği zaman aynı acıyı bizzat hissederek yaşacağız. Meryem hastaneye karın ağrısı ile yatıyor, kolsuz olarak çıkıyor. Daha sonra adalet yerine bulsun diye şikayetçi oluyorlar, ancak adli tıp ve yargının verdiği cevap, ‘bir komplikasyon oluştu, ancak kusurlu yok’ diyor. Şimdi madem kusurlu yok, kol nerede?. Bu çocuğun kolu durduk yere kesilmedi. Biz kusurluların ceza almasını istiyoruz. Burada komplikasyon değil, bir hekim hatası, açık bir ihmal var. Bunu görmezden gelirseniz, yarın öbür gün başımıza geldiğinde sıkıntıya uğrayacağız. Bu sebeple itirazımızı yapacağız. Yine itirazımız kabul olmaz ise, Anayasa Mahkemesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar götüreceğiz” dedi. Avukat Özbek, daha sonra Yozgat Adliye Sarayı’na giderek itiraz dilekçesini sundu.

ANNE, ELİM NE ZAMAN ÇIKACAK?
Adli açıdan verilen karara tepki gösteren Anne Solmaz Üstüntaş, “Çocuğum her gün bana ‘anne benim elim ne zaman çıkacak?’ diye soruyor. Bunun hesabını kim verecek?. Benim çocuğum karın ağrısı ile hastaneye gitti, kolu kesilip çıktı. Kimse bize sahip çıkmıyor. Ben çocuğumun geleceğini istiyorum. Benim ciğerim yandı, başka annelerin yanmasın. Mahkemeye verdik, hakim karşısına çıkmadan bize bir yazı geldi, mahkeme reddedilmiş. Bu nasıl olur anlamıyorum” diye konuştu. (DHA)

radikal

sariyerbelediyesi