Son Dakika Haberler

YASI MATEM, MUHARREM ORUCU

Alevi Bektaşi geleneğinde yası matem (muharrem orucu)

YASI MATEM, MUHARREM ORUCU
Okunma : 1.328 views 1 Yorum

Alevi-Bektaşilerin Hicri takvimin 1.ayında 1-10 Muharrem tarihleri arasında (Kurban Bayramı’n dan 20 gün sonra Kerbela şehitleri anısına 10- 12 gün oruç tutulur.

Yas ı oruç,  Emevi halifesi Yezid’in emriyle Hz Muhammed’in torunu ve Hz Ali’nin oğlu imam Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi dolayısıyla tutulur. Aleviler oruç süresince su içmez, hayvan kesmez, etli yemek yemez, düğün, eğlence yapmayarak sessiz, sedasız ve gösterişli sofralardan uzak Hazreti Hüseyin’in yası matemini tutarlar.

Bu ay Muharrem ayı ve Muharrem ayı başlangıcıdır. Muharrem ayı hem kurtuluş ayı hem de düşünme ve yaratılış ilkelerimize dönüş ayıdır. Bu ay Hz Nuh (a.s) Hz Yunus (a.s) Hz Musa (a.s) ve daha bir çok peygamberlerin kurtuluşa ermiş oldukları aydır.

Yine ilahi Aşkın şahidi İslam tasavvuf ekolünün önderi ve simgesi İmam Hüseyin’in zalim Yezid’e karşı “Ben Allah’ın Nebisi Hz Muhammed Mustafa’nın torunu Hz Aliyel Mürteza (a.s)’nın evladıyım. Haktan ayrılmam, batıla biat etmem” diyerek Kerbela’da beraberinde 72 aile ile batıla boyun eğmeyip HÂK için canlarına kurban etmeleri yine 10 Muharrem gündür. O gün yani 10 Muharrem günü Nuh (a.s) dan beri kurtulan Ehlibeyt soyu anısına hürmeten birlik, beraberlik, bolluk ve şükür için Aşure pişirilip dağıtılır.

Yezid Allah’ın insanın yaratış ilkeleri ile zıt yaşayan Hüseyin ise Allah’ın insanı yaratış ilkelerini en güzeliyle yaşayan manasını taşır tasavvufta.

Hz Hüseyin ve Ehlibeyt’in HÂK için İslâm için canlarını kurban etmeleri İslâmi özden gelen değerlerin doruk noktasına ulaşması birebir Kemal noktasında İslâmi tasavvuf yaşantısından ve HÂK’ka bağlılığın en güzel yaşanması ve en acı sembolü olmuştur.

O nedenle bu ay yas ı matem ayıdır. Bu ay içinde on gün hem oruç tutulur hem de yas ı matem tutulur.

 

 

Yüce Allah tutulan oruçları yapılan ibadetleri şehitler Serdar’ı tasavvufun önderi Hazreti İmam Hüseyin ve 12 İmamların masum ve pak olanları Ehlibeyt aşkına kabulü makbul etsin.

Bedir’den Çanakkale’ye Çanakkale’den Kurtuluş Savaşına başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, günümüze kadar şehit olan tüm şehitlerimizin ruhu şâd makamları cennet olsun.

“Demiri demirle dövdüler ;biri sıcak biri soğuktu…İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.” Pir Sultan Abdal

Nurhayat Şen

YORUMLAR (1)