Son Dakika Haberler

Yassıada kurudu!

1. derece doğal ve tarihi sit, III . derece arkeolojik sit alanı olan Yassıada’da otel ve kongre merkezi inşaatı tüm hızıyla sürüyor.

Yassıada kurudu!
Okunma : 164 views Yorum Yap

1. derece doğal ve tarihi sit, III . derece arkeolojik sit alanı olan Yassıada’da otel ve kongre merkezi inşaatı tüm hızıyla sürüyor.

Yassıada’da talanın boyutları ortaya çıktı. 1. derece doğal ve tarihi sit, III . derece arkeolojik sit alanı olan Yassıada’da otel ve kongre merkezi inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Uçaktan çekilen fotoğrafta adadaki hemen hemen tüm ağaçların kesildiği, dolgu yapılarak ek inşaat alanları oluşturulduğu ve bazı tepelerin tıraşlandığı görülüyor.

Yassıada’da talanın boyutları ortaya çıktı. 1. derece doğal ve tarihi Sit, III. derece arkeolojik Sit alanı olan Yassıada’da otel ve kongre merkezi in- şaatı tüm hızıyla sürüyor. Uçaktan çekilen fotoğrafta adadaki hemen hemen tüm ağaçların kesildiği, dolgu yapılarak ek inşaat alanları oluşturulduğu ve bazı tepelerin tıraşlandığı görülüyor.

İdam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’in yargılandığı Yassıada’nın “Demokrasi ve Özgürlük Adası”na dönüştürüleceğini söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, temel atma töreninde “İzler silmeyeceğiz, aksine yaşatacağız.

Tarihi doku itibarıyla Bizans’tan kalan tarihi kalıntılar da muhafaza edilecek ve tarihi dokuya zarar verilmeyecek” sözüne karşın adada adeta taş taş üstünde bı- rakılmadı. Büyük bir şantiyeyi andıran Yassıada’daki tahribatı Cumhuriyet daha önce gündeme getirmişti.

Kaynak: Cumhuriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)