Alevilere yapılan saldırıları sordu!
3 okunma

Alevilere yapılan saldırıları sordu!

ABONE OL
10 Ağustos 2015 10:24
Alevilere yapılan saldırıları sordu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’in Ankara yolu üzerinde silahlı saldırıya uğraması, Meclis gündemine taşındı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, pusu kurularak hedef alınıp alınmadığını sordu.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ile Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün’ün Ankara yolu üzerinde silahlı saldırıya uğradığı haberlerinin basına yansıdığını hatırlatan Tanrıkulu,“Saldırının uzun namlulu silahlarla düzenlendiği ve silahlı saldırıda Baki Düzgün ile Doğan Demir’in yara almadığının öğrenildiği ifade edilmiştir. Saldırı sonrası Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Demir, ‘Bize pusu kuruldu’ diyerek araçlarının hedef alındığını belirtmiş ve ‘Silah sesi duyduktan sonra durmadık. Direk bizi hedef aldılar, pusu kurulmuştu. İlerde bir benzinlikte durduk. Araçta herhangi bir hasar yoktu’ açıklamasını yapmıştır. Bu saldırıyla birlikte aynı hafta içerisinde Alevi Kurum Başkanlarına ikinci saldırı düzenlenmiş olup geçen Çarşamba günü de Sultangazi Pirsultan Abdal Kültür Derneği Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş saldırıya uğramıştı.” dedi.

Bu bağlamda Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

“Silahlı saldırıya uğrayan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’e ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün’e pusu kurularak hedef alındıkları iddiası doğru mudur? Pusu kuranlar kim/kimlerdir? Bu konuyla ilgili güvenlik güçlerine herhangi bir ihbar yapılmış mıdır?

Konu ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Yaşananların tekrarlanmaması adına tedbir alınacak mıdır?

Aynı hafta içerisinde Alevi Kurum Başkanlarına iki saldırı düzenlenmesi tesadüf müdür? Failler neden hala bulunamamıştır? Böyle bir saldırı neden bu güne kadar aydınlatılamamıştır?

Son 6 ayda ve Son 8 günde Alevi vatandaşlara yönelik kamuoyunda çıkan nefret söylemlerinden sonra Türkiye genelinde kaç Alevi vatandaşımız, kaç Alevi Kültür Dernekleri ve Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı saldırıya uğramıştır?

Son 6 ayda ve Son 8 günde güvenlik birimlerine yapılan ihbar sayısı kaçtır? Bu ihbarlarla ilgili yapılan işlemler nelerdir?

Son 6 ayda Alevi vatandaşlara yönelik kamuoyunda çıkan nefret söylemlerinden sonra Türkiye genelinde kaç Alevi vatandaşımız saldırıya uğramıştır?

Son 10 yılda Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri Başkanlarından ve Alevi Örgütlerinden kaç kişi silahlı saldırıya uğramıştır?

Son 10 yılda silahlı saldırıya uğraması sonucu kaç Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri Başkanı ve Alevi Örgütlerinin Başkanı yaralanmıştır?

Son 10 yılda silahlı saldırıya uğraması sonucu hayatını kaybeden Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri ve Alevi Örgütlerinin Başkanı var mıdır? Varsa, kaç kişi hayatını kaybetmiştir?”

Kaynak: Yön Haber

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP