Bütçe kapanışına damga vuran konuşma
7 okunma

Bütçe kapanışına damga vuran konuşma

ABONE OL
10 Mart 2016 10:22
Bütçe kapanışına damga vuran konuşma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meclis’teki bütçe görüşmelerine, CHP milletvekili Aykur Erdoğdu’nun konuşması damga vurdu.

Erdoğdu, “Gelir dağılımı çok bozuldu. Çok düşük ücretlerle uzun saatler çalışmak zorunda bırakılan halkımızın kazancı, partinizin elitleri arasında bölüştürülüyor. Son 13 yılda sadece Cengiz, Limak, Mapak, Kolin ve Kalyın’dan oluşan yandaş çeteye aktarılan kamu kaynaklarının toplam tutarı 85 milyar dolardır” dedi.

Kamuoyu önünde İsrail’e ‘One minut’ diye meydan okunduğunu da hatırlatan Erdoğdu, “arkadan devlet bütçesinden Amerikan lobi şirketlerine 67 milyon dolar rüşvet ödeyerek partinizin İsrail yanlısı olduğunu ispata çalışıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun CHP Grubu adına 2016 bütçesinin tümü üzerindeki son konuşmayı gerçekleştirdi.

AKP’nin politikalarını sert bir dille eleştiren Erdoğdu, konuşmasının başında Başbakan Ahmet Davuoğlu’nun Meclis’te olmadığını hatırlatarak “Bütçenin en önemli gününde görüyorsunuz hükümet sırası bomboş ve bütçenin sahibi olan Başbakan burada değil, ama biz tabii ki bütçenin sahibi olarak Başbakan’ı işaret ederek konuşacağız” dedi.

Erdoğdu konuşmasını tamamlamak üzere iken Başbakan Ahmet Davutoğlu içeri girdi. Bunun üzerine Erdoğdu, “Sayın Başbakan hoş geldiniz. Ne yazık ki bütçemize duyduğunuz saygı da bu kadarmış. Ama yine de hoş geldiniz” ifadelerini kullandı.

Erdoğdu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Türkiye’nin en önemli sorunu toplumsal kutuplaşmadır. 13 yıllık AKP döneminde halkımız laik-muhafazakar, Kürt-Türk, Alevi-Sünni diye ayrıştırıldı. Toplum her an patlamaya hazır bir barut fıçısına döndü.

Ülkemizin adı otoriter ve totaliter devletlerle birlikte anılıyor. Yargıya müdahale etmekten artık vazgeçmelisiniz. Hükümetiniz ve yüce Meclis Cumhurbaşkanı’nın vesayeti altında. Bu vesayete son vermek zorundasınız.

Halkın gerçekleri öğrenmemesi için basının üzerinde kurduğunuz baskı ve sansürü derhal sonlandırmalısınız. Gazeteci dövdürmemeli, gazete ve televizyonları kapattırmamalı, muhalif gazetecileri tutuklattırmamalı, daha da önemlisi gazete basan vandalları bakan yardımcısı olarak atamamalısınız.

İzlediğiniz dış politika yüzünden dünyada yapayalnız kaldık. Bu durum ‘değerli bir yalnızlık’ değil, tehlikeli bir dışlanmışlıktır.

AMERİKAN LOBİ ŞİRKETLERİNE 67 MİLYON DOLAR RÜŞVET VERİLDİ

Kamuoyu önünde İsrail’e ‘One minut’ diye meydan okuyor, arkadan devlet bütçesinden Amerikan lobi şirketlerine 67 milyon dolar rüşvet ödeyerek partinizin İsrail yanlısı olduğunu ispata çalışıyorsunuz. Önce Sisi’ye katil deyip, sonra birlikte tatlı yemek için aracı gönderiyorsunuz. ‘Kardeşim Esad’ bir anda ‘katil Esed’ oldu. Önce ‘NATO’nun Libya’da ne işi var’ deyip, sonra birlikte Libya’ya saldırdınız. ‘Dostum Putin’ diye başlayan ilişkiniz ‘katil Putin’ diye sonlandı. Dış politikada güvenilmez ve tutarsınsınız. Sınırlarımız delik deşik oldu. Bu koşullar altında bir de sonuçlarını hiç düşünmeden Suriye’de Rus uçağını düşürdünüz.(…)

Ey Esed, Ey Sisi, Ey Merkel, Ey Putin, Ey AB, Ey ABD diye önüne gelenle kavga eden Cumhurbaşkanı ülkemizin imajına çok zarar veriyor. Bu duruma engel olunuz. Emin olun biz yabancı düşmanı Donald Trump’tan nasıl rahatsız oluyorsak Erdoğan’dan da aynı şekilde rahatsız olan milyarlarca dünya insanı var.

YANDAŞ ÇETEYE 85 MİLYAR DOLAR

Gelir dağılımı çok bozuldu. Çok düşük ücretlerle uzun saatler çalışmak zorunda bırakılan halkımızın kazancı, partinizin elitleri arasında bölüştürülüyor. Son 13 yılda sadece Cengiz, Limak, Mapak, Kolin ve Kalyın’dan oluşan yandaş çeteye aktarılan kamu kaynaklarının toplam tutarı 85 milyar dolardır. ”

Erdoğdu konuşmasına devam ederken Davutoğlu gelince, Erdoğdu şöyle devam etti:

BÜTÇEMİZE SAYGIMIZ BU KADARMIŞ

“Sayın Başbakan hoş geldiniz. Ne yazık ki bütçemize duyduğunuz saygı da bu kadarmış. Ama yine de hoş geldiniz.

Yolsuzlıkla mücadele konusunda görevinizi yerine getirmiyorsunuz. Bu gidişle tarihe çalmayan, ama çalana da ses çıkarmayan bir göle Başbakan olarak geçecekseniz.

YOLSUZLUKLARI GİZLEMEK İÇİN SAYIŞTAYRAPORLARI OLMADAN GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

2014 yılı kesin hesap kanunu ve 2016 yılı bütçesi, Türkiye ekonomisini felç eden örgütlü yolsuzlukları gizlemek amacıyla Sayıştay raporları olmadan görüşüldü. Bu durum Anayasa’yı ihlal ederek yüce Meclis’in denetim yetkisinin fiilen ilga edilmesidir.

Boğazına kadar yolsuzluğa bulaşmış bu otoriter ve totaliter hükümete verilen her kuruşun haram olacağı düşüncesi ile aleyhe oy kullanacağız.

Bizim kökümüz Kuva-i Milliye’den geliyor. Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk cemiyetinden geliyoruz. Dahilde ve hariçte bedhahlarımız olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Kaynak: Bütçe kapanışına damga vuran konuşma 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP