Bütçeye bile ‘başkanlık’!
6 okunma

Bütçeye bile ‘başkanlık’!

ABONE OL
27 Şubat 2016 15:55
Bütçeye bile ‘başkanlık’!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meclis Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerinde konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, Türkiye’de parlamenter sistemin artık ömrünü tamamladığını iddia ederek “Türk tipi milli başkanlık sistemi” istedi.

Genel Kurul, Başkanvekili Ahmet Aydın başkanlığında saat 11.00’de toplandı.

Genel Kurul’da, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi’nin bütçeleri görüşülüyor.

Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerinde konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız yeni anayasaya ve başkanlık sistemi tartışmalarına işaret ederek şöyle dedi:

“Türkiye’de parlamenter sistem artık ömrünü tamamlamış defalarca darbelere, krizlere, koalisyonlara sebep olmuştur.

10 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle birlikte aslında sistem resen ve filen başkanlık sistemine geçmiştir. Yapılacak olan mevcut durumun başkanlık sistemi olarak anayasal çerçevesini belirlemek olacaktır. Halk tarafından seçilmiş bir başkan etrafında bütünleşme ve birliği sağlamak daha kolay olacaktır. Yapılması gereken bu milletin medeniyet değerlerini, geleneğini, tarihini taşıyacak Türk tipi milli başkanlık sistemini medeniyetimiz kokan, tarihimiz kokan, millet kokan yerli ve milli bir anayasayı da ihdas etmektir.”

Kaynak: AKP bütçeye bile ‘başkanlık’ sokuyor 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP