CHP’nin stratejisi hazır!
4 okunma

CHP’nin stratejisi hazır!

ABONE OL
15 Nisan 2016 11:59
CHP’nin stratejisi hazır!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP, AKP’nin önümüzdeki hafta Anayasa Komisyonu’nda görüşmelerine başlanması beklenilen dokunulmazlık düzenlemesine ilişkin olarak stratejisini belirlediği öğrenildi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün bir televizyon programında, düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu belirtmesine karşın, “Bu teklife evet diyeceğiz. Anayasaya aykırı bir düzenleme geliyor buna rağmen diyoruz ki bir bedel ödenecekse demokrasi ve hukuk adına o bedeli ödeyeceğiz” ifadesini kullanmıştı.

Önceki gün MYK’da ele alınan konuya ilişkin olarak Kılıçdaroğlu’nun “En çok dosya benim hakkımda. Ben nasıl dokunulmazlığım kalkmasın derim. Anayasaya aykırı ama CHP olarak dokunulmazlığa karşıyız, bu düzenleme az da olsa sınırlıyor” değerlendirmesinde bulunduğu öğrenildi.

Komisyonda çalışılacak

CHP kurmayları, teklifin anayasaya aykırı yönlerine işaret ederken, Anayasa Komisyonu toplantısında, anayasaya aykırılık iddialarının kayıt altına alınacağına ve teklifin anayasaya uygun bir hale getirilmesi için girişimlerde bulunacaklarına dikkati çekti. Bu doğrultuda komisyonda metnin değişme olasılığının bulunduğuna dikkati çeken kurmaylar, “Komisyondan çıkacak metni görmeliyiz” ifadesini kullanıyor. Bu noktada mevcut haliyle teklifin hukuki ve siyasi tutarsızlıklar barındırdığına işaret edecek olan CHP kurmayları, dokunulmazlık dosyaları bulunan milletvekillerine savunma hakkı tanınmamış olması ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olması gibi bazı hukuki eksiklikler nedeniyle teklifin Anayasa Mahkemesi’nden dönebileceğine de vurgu yapacak.

HDP çekincesi

Kılıçdaroğlu’nun önceki günkü çıkışına ilişkin olarak da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere Ak Parti sözcülerinin süreci CHP aleyhine döndürerek, “HDP ile kolkola hareket ediyorlar, terörle mücadele etmek istiyoruz, izin vermiyorlar” çıkışı yapmalarına olanak tanınmaması gerektiği görüşünün hakim olduğu ifade ediliyor. Bir CHP’li milletvekilinin tutuklanması durumunda sürecin Ak Parti hükümeti aleyhine dönebileceği yönünde düşünen partililerin olduğu ifade ediliyor.

Eleştiriler gelmişti

Bu konuda grup kararı alınamayacağına işaret edilirken, partinin geçtiğimiz haftalarda il başkanlarıyla yaptığı Antalya’daki kampta, kapalı grup toplantılarında, MYK’da ve PM’de dokunulmazlıklarının bu haliyle kaldırılmasının sakıncalarına işaret eden çok sayıda isim olmuştu. Bu isimlerin önemli bir bölümü, “Muhalefet partilerini tutuklamak için böyle bir hamle yapılıyor. Yargı bağımsız değil, yargının mevcut hali ortadayken, bu yönde bir çıkış yapmamalıyız” dedikleri belirtiliyordu. Kulislerde mevcut düzenlemeye “evet” oyu verilmemesi gerektiğini düşünenlerin sayıca daha fazla olduğu, bu tür oylamada grup kararı alınamayacak olması nedeniyle, düzenleme aleyhinde oy kullanan CHP’lilerin lehinde oy kullanan vekillerden daha fazla olacağı konuşuluyor. Partide bir kesim de, AKP’nin süreci kendi lehlerine kullanarak algı operasyonu yürütme olasılıklarının, Kılıçdaroğlu’nun çıkışıyla kalmadığını düşünüyor.

Referandum eşiği

Parti kurmaylarının, düzenlemeye yönelik AKP’de önemli fireler olacağını belirterek, düzenlemenin referandum eşiğinde kabul edilme olasılığı olduğunu, bu durumda bu konuda referanduma gidilmesi yerine bazı dosyalar için karma komisyon sürecinin işletilmesi seçeneğinin değerlendirmeye alınmasını beklediklerini paylaştıkları kaydedildi.

Kaynak: CHP’nin stratejisi hazır!

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP