Çıplak gözaltıya Meclis’te ortak tepki
0 okunma

Çıplak gözaltıya Meclis’te ortak tepki

ABONE OL
5 Ekim 2017 10:09
Çıplak gözaltıya Meclis’te ortak tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekillerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Muğla’nın Fethiye ilçesinde PKK’li oldukları iddiasıyla çıplak bir şekilde gözaltına alınan kişilere uygulanan söz konusu durumun kabul edilemez olduğu görüşünün bildirildiği öğrenildi. TBMM’ye gelen İçişleri Bakanlığı yetkileleri ise konu hakkında soruşturma başlatıldığı ve sorumluların cezalandırılacağı bilgisini paylaştı.

TBMM Genel Kurulu’nun dünkü birleşiminde söz alan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Muğla’nın Fethiye ilçesinde PKK’li oldukları iddiasıyla gözaltına alınırken çıplak bir şekilde kelepçelenerek yere yatırılan 7 kişiyle ilgili sosyal medyada yer alan fotoğrafları gündeme getirerek, “Tümüyle anadan doğma soyulup bütün uzuvları teşhir edilecek şekilde fotoğrafları güvenlik güçlerince çekilip teşhir ediliyorlar” diye konuştu. Yıldırım, İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu insanlık dışı uygulamanın sorumlularını cezalandırmasını talep etti.

Bunun üzerine birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, ara vereceğini, grup başkanvekilleriyle bir araya geleceğini belirterek, “Grup başkanvekiliniz arkaya gelirse bu işle ilgileneceğim çünkü işkenceye, siyasi görüşümüz ne olursa olsun, hepimizin insani olarak karşı durması gerekir diye düşünüyorum” dedi. Gündem dışı konuşmaların tamamlanmasının ardından Bahçekapılı birleşime ara vererek grup başkanvekilleriyle bir araya geldi. İran’da olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu temsilen İçişleri Bakan Yardımcısı TBMM’ye gelerek grup başkanvekillerinin toplantısına katıldı. Edinilen bilgiye göre, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da söz konusu fotoğraflardan rahatsızlık duyarak bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. İçişleri Bakanlığı da soruşturma başlatıldığını, sorumluların cezalandırılacağını bildirdi.

Kaynak: Çıplak gözaltıya Meclis’te ortak tepki

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP