Erken hasat fiyatı katlıyor
0 okunma

Erken hasat fiyatı katlıyor

ABONE OL
23 Ağustos 2017 10:28
Erken hasat fiyatı katlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

350 dönümlük arazisinde Uslu cinsi yeşil zeytin yetiştiren üretici Veli Kayhan, sezonda kilosu 3,5- 4 lira olan zeytini 1,5 ay önce hasat ederek 6,5- 7 liraya satabildiğini söyledi.

Ülke genelinde ekim ayında başlayan zeytin hasadı, Saruhanlı’da yaklaşık 1,5 ay önce başladı. Saruhanlı İlçesi Çakmaklı Mahallesi’nde 350 dönüm arazide Uslu cinsi yeşil zeytin üreten Veli Kayhan, erkenci zeytinin daha çok kazandırdığı için hasada başladığını anlattı. 1991 yılından bu yana zeytincilik yaptığını ve işletmesini de kurduğunu dile getiren Kayhan, “Sofralık kırma zeytin olarak satıyoruz. Her sene Ağustos’un 20’si ile 25’i arasında toplamaya başlıyoruz. Hasadımızı yapıyoruz. Başka hiçbir bölgede zeytin hasadı başlamadı.

“BU YIL REKOLTE DAHA DÜŞÜK”

Kadınlar tarafından toplanan zeytinler, önce elemeden geçip, ardından kırma işlemi yapılıyor. Kayhan, “Geçen yıl sezon açılmadan hasat yaptığımız için kilosunu 5 liraya satmıştık. Bu yıl rekolte daha düşük olduğu için 7 liradan satacağımızı düşünüyoruz.” diye konuştu.

ZEYTİNLER KUYULARDA SAKLANIYOR

Manisa’da yetişen sofralık zeytinin Türkiye’de iyi bir imajı olduğunu ve kaliteli olduğunu dile getiren Kayhan, “Balıkesir, Bursa ve Aydın’dan rekoltemiz daha yüksek. Türkiye’nin birçok yerine Manisa zeytini gidiyor, sofralarda tüketiliyor” dedi. Genellikle siyah zeytinlerin kuyulara basıldığını ve 7-8 ton zeytinin bir kuyuda saklanabildiğini anlatan Kayhan, kış aylarında da ihtiyaca göre daha iyi fiyatlara satıldığını söyledi.

ERKENCİ ZEYTİNİ TOPLAYAN İŞÇİLER DE ŞAŞIRDI

Akhisar’dan Saruhanlı ilçesine zeytin toplamaya gelen işçiler de, ekim ayında toplanan zeytinin ağustosta toplandığını görünce şaşırdı.

Kaynak: Erken hasat fiyatı katlıyor 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP