Son Dakika Haberler

Eski MİT müsteşarından 2 bomba itiraf

İstihbaratın eski başı Emre Taner, döneminde FETÖ sızması olduğunu söyleyerek, kendinden sonra FETÖ’cülerin MİT'e rahat rahat girdiğini belirtti.

Eski MİT müsteşarından 2 bomba itiraf
Okunma : 95 views Yorum Yap

MİT’in eski müsteşarı Emre Taner, kendinden sonra FETÖ’cülerin MİT’e rahat rahat girdiğini belirtti.

Emre Taner’in Meclis Darbe Komisyonu’nda verdiği bilgiler tutanaklara şöyle yansıdı:

MİT PATRON DEĞİL: 50 yıldır MİT’in verdiği istihbaratın yetersizliği konuşulur. Ülkemizde istihbaratın patronu belli değil. Kâğıt üzerinde MİT vardır, hesap sorulacağı zaman da MİT akla gelir.

Ama bütün bilgilerin bir yerde toplanması gerekir. Merkezî İstihbarat Teşkilatı Amerika’da neden ‘merkezî’ adını almıştır? Çünkü bütün bilgilerin toplandığı merkezdir. MİT’in adı da Devlet İstihbarat Teşkilatı olmalı.

HER BİLGİ VERİLİR: Benim çalıştığım dönemde MİT’e FETÖ sızması sıfıra yakındır. İyi incelerseniz almazsınız. 70- 80 kişi MİT’ten FETÖ bağlantılı diye gidiyorsa yadırgamamak mümkün değil. 3-5 olabilir ama son dönemde bu girmelerin daha fazla olduğuna dair bir izlenim var. Ama örgütler anlamında en temiz kalmış MİT’tir. Aldığı her haberi bağlı olduğu Başbakana bildirir. Allah’ın emridir bu. Haberin asıllı veya asılsız olması önemli değildir.

BAŞBUĞ’UN TALEBİNİ BİZ ENGELLEDİK: “Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, bir yardımcı ve 50 kurmay albay vererek, MİT’te bir yapı oluşturmak istedi. Biz ve o dönemin siyasileri sıcak bakmadık” dedi. Başbuğ komisyonda, “1992 yılında MİT Müsteşarlığı’na bir sivil getirildi (Sönmez Köksal).

Demokrasilerde bu olağandır. MİT Müsteşarı illa asker olacak diye bir kaide yok ama 1992’den itibaren maalesef MİT Müsteşarlığı’ndaki askeri kadrolar giderek azaltıldı. Bu doğru değildir” diye konuşmuştu.