Partilerin Dokunmazlık imtihanı
2 okunma

Partilerin Dokunmazlık imtihanı

ABONE OL
11 Mart 2016 09:29
Partilerin Dokunmazlık imtihanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM, 1994’te DEP’lilerin parlamentodan hapse gönderilmelerinin ardından, önümüzdeki günlerde bir kez daha “dokunulmazlıkla imtihan” süreci yaşayacak. Partilerin açmazları ve son pozisyonları ise şöyle:

AKP

AKP içinde özellikle bazı Doğu ve Güneydoğu milletvekilleri, “ikinci DEP vakası” görüntüsünün Türkiye’ye dış kamuoyunda “lig düşüreceği” ve “hukuki olarak haklı olunsa da siyasi sonuçlarının faturası”nın partiye çıkacağı gerekçesiyle bazı HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına soğuk bakıyor.

Davutoğlu’nun da parti politikalarına ters olan dokunulmazlık konusunu zamana yayma eğiliminde olduğu, ancak Saray’ın baskısı karşısına çok da direnemeyeceğine işaret ediliyor. Başta canlı bomba için taziyeye giden Tuğba Hezer ile hendek operasyonlarında ön plana çıkan Ferhat Encü, Faysal Sarıyıldız’ın dokunulmazlıklarının kaldırılması görüşü ağırlık kazanıyor. Başka görüş ise “tutuksuz yargılama” yolunun araştırılması. AKP bugün yapılacak MYK ve MKYK’da, tutumunu netleştirmesi bekleniyor.

CHP

CHP bir yandan ayrımsız tüm dokunulmazlık dosyalarının raftan indirilip görüşülmesini isterken, diğer yandan HDP ile “birlikte hareket ediyor” görüntüsü vermekten endişe ediyor. Bu nedenle özellikle canlı bomba taziyesine giden HDP’li Tuğba Hezer’in dosyasının parlamentoya gelmesi durumunda izlenecek tavır partinin en önemli açmazını oluşturuyor.

CHP’nin ikinci açmazı ise AKP’nin “kamuoyunda infiale neden olan milletvekilleri” kıstasına göre bazı HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde oy kullanılması halinde, 1994’teki DEP sürecindeki gibi iktidar partisi ile birlikte hareket eden muhalefet partilerinin konumuna düşülmesi.

Sadece HDP’lilerin değil, tüm milletvekillerinin fezlekelerinin ele alınmasını istiyor. MHP desteğiyle dokunulmazlıkların kaldırılacağından endişe ediliyor.

CHP’den de fire olabileceğinden kaygılanan HDP, hafta sonunda yetkili organlarında, izlenecek tutumu tartışacak. “Sine-i millet” dahil, tüm seçenekleri masaya yatıracak.

MHP

Baştan beri tutumu net. Terör suçlarının dokunulmazlık kapsamı dışında tutulmasını istiyor ve Meclis’te “flu” gördüğü HDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılmasını, hatta partinin kapatılmasını istiyor.

MHP lideri Bahçeli, fezlekeler gündeme geldiğinde “40 milletvekili ile dokunulmazlıkların kaldırılması” yönünde oy kullanacaklarını açıkladı.

Kaynak: Dokunmazlık imtihanı

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP