Son Dakika Haberler

Sarıyer’de Cumhuriyet Coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilmesinin 92. yıldönümü nedeniyle Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayına binlerce vatandaş katıldı

Sarıyer’de Cumhuriyet Coşkusu
Okunma : 194 views Yorum Yap

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesinin 92. yıldönümü nedeniyle Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayına binlerce vatandaş katıldı

Büyük bir coşkuya dönüşen kortej yürüyüşünde açılan dev Türk Bayrağı vatandaşlar tarafından gururla taşındı.

Her yıl binlerce Sarıyerliyi bir araya getiren 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması için Kefeliköy’den Sarıyer merkeze kadar uzanan kortejde gencinden yaşlısına alanı dolduran vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle, dillerinde marşlarla Cumhuriyete sahip çıktıklarını bir kez daha gösterdi. Sarıyer’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, spor kulüplerinin yanı sıra Sarıyer Belediyesi çalışanlarının tek yürek olduğu korteje balıkçılar da denizden eşlik ettiler.

 

“Yapacak çok işimiz var”

 

Yaklaşık üç kilometre uzunluğundaki fener alayına katılan vatandaşlar Sarıyer Belediyesi’nin merkezde kurduğu Anıtkabir önünde toplanarak Atatürk’ün huzurunda İstiklal Marşı’nı okudu. Cumhuriyetin kuruluşunu anlatan belgeselin ardından “İnadına Vals” denilerek Mustafa Kemal Atatürk’ün vals oynadığı sahne izleyenler tarafından büyük alkış aldı. Sarıyer Belediyesi Halk Oyunları ekibi zeybek oynadı. Büyük alkışlar eşliğinde sahneye çıkan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimi ile, “Dahili ve Harici Bedhahlara” rağmen; hala dimdik ayakta isek, hala geleceğe umutla bakabiliyorsak, hala çocuklarımızı bayram günlerinde ellerinde bayraklarla gururla sokaklara salabiliyorsak, işte o ilk günkü heyecan ateşinin sönmemiş olmasından, söndürülememiş olmasındandır. Bu ateşi söndürmek için var güçleri ile çalışan, ülkeyi 1923 öncesi karanlıklara geri döndürmek isteyen, Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık meşalesini yere düşürmek isteyenlere rağmen, bizlerin, yani kendisini ‘Cumhuriyet’in Bekçileri’ olarak gören yurtseverlerin, daha yapacak çok işi var” dedi.

Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkılması gereğinin hatırlanması ve hatırlatılmasının önemine değinen Başkan Genç, “Cumhuriyet Devrimi’ni bugüne kadar nasıl yaşattıysak, Cumhuriyet treninin lokomotifine 92 yıldır nasıl enerji sağladıysak, bundan böyle de, aynı şevkle, aynı cesaret ve azimle, kurucularımıza layık bir vatan aşkı ile var gücümüzle çalışacağız. Buradan, göz bebeğimiz Sarıyer Meydanı’ndan, bu heyecanla her birinizin ve tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Mustafa Kemal’in devrimlerine bağlı kitleler olarak dahili ve harici bedhahlara asla teslim olmayacağımızı, bir kez daha beyan ediyorum. Bir kez daha, ve inadına yaşasın Cumhuriyet” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)