Son Dakika Haberler

Sarıyer’de Kentsel Dönüşüm!

Kentsel dönüşüm kapsamında Sarıyer'de kaç tane bina riskli olarak tespit edilmiştir?

Sarıyer’de Kentsel Dönüşüm!
Okunma : 310 views Yorum Yap

AKP hükümetinin özellikle VAN depremi sonrası büyük bir kararlılıkla hayata geçirmeye çalıştığı kentsel dönüşüm konusunda Sarıyer’de gelinen nokta nedir?

derbent_1

İşte sorunun cevabı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye’nin neredeyse tamamında riskli alanlar ve riskli bölgeler ile ilgili tespitler yapılıyor. Bu tespitlerin ışığında yapılan raporlamalar ile de TOKİ’nin öncülüğünde dönüşüm startı veriliyor.

Sarıyer ilçesinde de bu çalışma tüm hızı ile devam ediyor.

Mülkiyet sorunu, Sarıyer ilçesinin neredeyse % 60-70 gibi bir alanını kapsayan ciddi bir sorun olarak ortada durmakta. Zaman zaman seçimlerde verien vaadlere ve göstermelik tapu dağıtımlarına tanık olsakta, gerçek, hiç bir zaman çözülmeyen bir sorun olarak ortada duruyor.

Bu sorunun ışığında Sarıyer’linin en büyük korkusu ise evlerinin ne olacağına dönük taşıdıkları endişe. Bu kapsamda bakanlık, yapılan başvurular sonunda Sarıyer’de yaptığı çalışmalar ile Sarıyer İlçesinde 134 adet binanın riskli olduğunu ve dönüştürülmesi gerektiğini belirtiyor. Bu binalar tespit edilmiş ve raporlanmış durumda, fakat bu binaların akıbeti ile ilgili ise henüz ne bir açıklama veya ne bir proje belirlenmiş değil.

Riskli mahallelerin durumu.

Başvurular sonrası belirlenen binaların dışında sorun olan esas konu ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kendi çalışmaları ile, hangi yol ve yöntemle yapıldığı, nasıl ve neye dayandırıldığı belli olmayan raporlandırma sonrası belirlenen riskli mahalleler.

Deprem riski bakımından İstanbul’un en az riskli bölgesi olan Sarıyer’de genelde müstakil olan Derbent ve FSM mahallelerinin riskli alan olarak belirlenmesi ise şaşkınlık yaratmıştı.

FSM mahallesi.

Rüşvet ve yolsuzluk nedeni ile fezlekesi meclise gönderilen eski bakan Erdoğan Bayraktar’ın bakanlığı bırakırken imzaladığı bir karar ile FSM mahallesi Sarıyer’de ilk riskli alan olarak açıklanan mahalle olmuş, halk bu karar ile şoka uğramıştı.

Hatta bakanlık FSM mahallesini sadece riskli alan olarak belirlememiş alel acele bir karar ile mahalleyi ihaleye verip ” Öncü Kentsel Dönüşüm ” diye bir firmaya ihale bile etmişti.

1601974_208937299296099_1774897594_o

FSM mahallesinde oturan mahalle halkı bu karara ve uygulamaya tepki için gerekli tüm başvuruları yapmış, bakanlıktan kararın kaldırılacağına dair söz almış olmasına rağmen FSM için henüz verilmiş bir karar ve hayata geçirilmiş bir uygulama yok.

Mahalle sakinleri kentsel dönüşümün “rantsal dönüşüm” olduğunu belirterek buna asla izin vermeyeceklerini ısrarla belirtip, kararlılıkla işin peşinden gitmeye ve konuyu takip etmeye devam ediyor. Bakanlık tarafında ise şu an için sessizlik hakim.

Derbent mahallesi

Derbent mahalleside yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının oldu bittisi ile ‘riskli alan’ ilan edilmiş Sarıyer’in gözde ve değerli alanlarından biri. Burada uygulanan yöntem FSM mahallesinin uğradığı uygulamanın bir benzeri fakat aldığı yol bakımından biraz daha farklılıklar taşımakta.

Bakanlık ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi buranın riskli alan olmasına dair karar almakla kalmamış aynı zamanda Derbent ile ilgili plan ve projeyi de çizmiş ve bu iki kurumca imzaya açmıştır. Fakat Sarıyer Belediyesinin projelere imza atmaması nedeni ile uygulamaya geçilememiştir.

Paris’te sunumu yapılan Derbent projesi! Belki Türkiye’de bu konuda ilk olma özelliği taşımış bir bölgedir. Bir mahalle üstüne mahallelinin ve Sarıyer Belediyesinin bir bilgisi olmadan yapılan proje ta Paris’de gün yüzüne çıkmıştır. Öyle ki, sessiz sedasız mahallelinin taşınacağı geçici konutlar bile eskiden taş ocağı olan dolgu yapılarak kapatılmış bi alanda yapılmaya başlanmıştı.

1017139_212160392307123_296064323_n

Projeyi ve riskli alan kararını kabul etmelerinin mümkün olmadığını bunun açıkca bir rant projesi olduğunu söyleyen Derbent halkı hemen yasal başvurularını yapmış, başvurular sonrası Sarıyer Belediyesi’nin açtığı davada İBB’nin Derbent’te yürüttüğü kentsel dönüşüm projesinin yürütmesi durdurulmuştu.

Derbent’i afet yasası kapsamına sokan ‘riskli alan’ ilanının da mahalle derneğinin açtığı dava sonucunda Danıştay’da iptal edildiği söyleniyor. Bu iki dava ve başvurunun halkın çıkarları lehine sonuçlanması sonrası ise taraflar arasında henüz atılmış bir adım görülmemekte. Konu bu son hali ile bekleyişini sürdürmektedir.

Tüm Sarıyer endişeli!

Bu iki mahallenin yaşadığı bu sorunlar sonrası diğer mahhallerde oturan Sarıyer halkı ilerde bir sürprizle karşılaşmamak ve ortak hareket etmek ve evlerine sahip çıkmak için hemen hemen her mahallede dernek ve kooperatifler kurmuş ve olası olumsuz kararlara karşı uyanık olduklarının altını çizmiş durumdalar.

Fakat buna rağmen tüm Sarıyer’de, mülkiyet problemelerinin çözülmemesinin verdiği endişe ve korku ile halkın kafasında bir sürü soru işareti ve belirsizlik onları rahatsız etmeye devam etmekte.

Sarıyer Gözlem.