AKP’ye MHP’den de yanıt geldi
4 okunma

AKP’ye MHP’den de yanıt geldi

ABONE OL
19 Mart 2016 09:25
AKP’ye MHP’den de yanıt geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AKP’lilerle dokunulmazlıklar hakkında yaptığı görüşmenin ardından, “Bu bugünü geçiştirmek amacıyla yapılmış taktik bir adım. Parlamento ve milli irade taktik adımlarla değil stratejik adımlarla hareket etmelidir. Terörle ilgili olan fezlekeler konusunda Genel Kurul çalışsın irade beyanında bulunsun, daha sonra dokunulmazlıkları hep beraber kısıtlayalım” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin TBMM’de grubu olan partilerle görüştü. CHP’den sonra MHP ile görüşen AKP’liler, Oktay Vural ile bir araya geldi.

Yaklaşık 25 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vural, “Bir süredir terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak ve terörle ilişkili olanların vatandaşları katleden teröristleri destekleyen açıklamalar ve devletin terörle mücadelesini kötüleyen açıklamaları yapanların milletvekili sıfatıyla dokunulmazlık zırhında bulunması kamuoyunda önemli infial yer almıştır ve kamu vicdanına sığmamıştır” dedi.

-“SİYASİ BİR İRADEYİ KULLANMAKTAN İMTİNA ETTİKLERİ GÖRÜLÜYOR”-

Bu çerçevede bunların dokunulmazlık zırhından faydalanmaması için bir kamuoyu inisiyatifi oluştuğunu kaydeden Vural, “MHP olarak da milletin vicdanına ve milletin egemenliğini ifade etmekten uzak bu milletvekillerinin dokunulmazlık zırhından faydalanmayarak tamamen yargısal sürecin devam etmesine yönelik bir irade beyanı olması gerektiğini belirtmiştik. Sayın Başbakan da bu konuda, ‘milletvekilliği görevinin terör örgütüyle ilişkili olarak kullanılması kabul edilemez ve dokunulmazlık zırhına büründürmesi kabul edilemez’ diye bir inisiyatif oluşturmuştu. Bu çerçevede kamuoyunda bu talepleri karşılamak üzere girişimler başlamışken daha sonra AK Parti ve CHP’nin dokunulmazlıkların bütün fezlekelerle ilgili kaldırılmasına ilişkin bir irade beyanı oluştu. Bu şekilde AKP ve CHP özellikle terörle ilişkili olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda siyasi bir iradeyi kullanmaktan imtina ettikleri görülüyor. Bu çerçevede AKP parlamentoda bulunan fezlekelerin açıkçası doğrudan doğruya bir anayasada geçici madde hükmüyle kaldırılması suretiyle bu dosyalarda bulunan milletvekillerinin yargılanmasının önünü açmaya yönelik bir geçici madde önerisiyle karşımıza geldi. Biz kendilerine doğrudan doğruya, bugün Türkiye terörle mücadele ederken siyasi olarak da bu mücadelede yargıya destek olmak amacıyla terörle ilişkili olan fezlekelerle ilgili milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik bir irade beyanını parlamentoda yapalım. Buna paralel olarak da dokunulmazlığın kalıcı olarak sınırlandırılmasına dönük bir anayasa değişikliğini, hangi seviyede öngörülüyorsa bu konuda mutabakatı da buna paralel olarak geçirelim beyanında bulunduk” diye konuştu.

-“SİYASİ İRADE BEYANININ BEHEMEHAL YAPILMALI”-

Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin de bu iradesini ifade ettiğini belirten Vural, “Bu konuda MHP olarak tüzüğümüzde dokunulmazlığın yasama ve denetleme faaliyetleri ve kürsü dokunulmazlığı dışında olamayacağını ve bunun sınırlandırılması gerektiğini ilkesel olarak karşıladığımızı, ancak şu anda gündemde bulunan terörle ilişkili olanlarla ilgili bir siyasi irade beyanının behemehal yapılması gerektiğini, bunları yaptıktan sonra da bu çerçevede değişmenin hangi seviyede hangi noktada olabileceğine ilişkin partiler arasında bir mutabakat sağlamanın yanında olduğumuzu kendilerine öneri olarak ifade ettim. Ben de AK Parti’nin bu önerisini Genel Başkanımıza partimizin yetkili kurulunda değerlendirmek üzere kendilerine ileteceğim. Gönül isterdi ki burada parlamentoda teröre yardım ve yataklık yapanlara karşı, terör örgütüne üye olan milletvekillerine karşı yargının talep ettiği dokunma iradesi karşısında biz de siyasi irademizi kullanıp aynen üç partinin teröre karşı yayınladığı bildiri çerçevesinde aynı safta olsaydık. Ama maalesef bu girişim, özellikle bu konuda bir siyasi irade ifade etmekten bu iki partinin çekindiğini ortaya koyuyor. Biz kendilerine bu önerimizi de yaptık. Bundan sonraki süreç içerisinde bu önerilerin nasıl realize olacağını göreceğiz” açıklamasında bulundu.

-“TARİH ÖNÜNDE SORGULANACAKTIR”-

Tekrar bir görüşme olup olmayacağının sorulması üzerine Vural, “Elbette. Bizim de önerimizin amacı ve hedefi doğrudan doğruya bu konuda parlamentoda atılabilecek ortak bir adımın hangi eksende oluşabileceğini ifade etmek. Benim burada samimi çağrım şudur ki; evet 506 fezleke olmakla birlikte, özellikle terörle ilişkili olanlarla ilgili ortak bir siyasi irade oluşturup daha sonra kamuoyu vicdanına sığacak şekilde dokunulmazlığı sınırlandıracak bir adımı hep beraber atmaya davet ediyoruz. Bu konuda taktik aramaya, geçici çözümler armaya gerek yoktur” dedi.

Görüşmede bu öneriye nasıl bir tepki geldiğinin sorulması üzerine Vural, “Bu konuda açıkçası TBMM’de 506 fezleke olmasına rağmen şüphesiz bu fezlekelerin önemli bir kısmı seçim kanununa muhalefet ya da diğer bazı konulardandır. Terör örgütüne üyelik ya da yolsuzlukla ilgili isnatların bu parlamentoya izafe edilmesi kabul edilemez. Bütün bunlar bir müzakere zemini olursa, görüşlerimiz kendilerine beyan edilecektir. Ben çağrımı yeniliyorum. Gelin hep beraber teröre destek sağlayanlara karşı saflarımızı bir tutalım, ortak mücadele edelim. Bugün aziz milletimizin istediği bu kararlılıktır. Bu samimi ifademi gerek Cumhuriyet Halk Partisi gerek Adalet ve Kalkınma Partisi’ne bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu konuda bir siyasi irade beyanında bulunmak istemeyenler tarih önünde sorgulanacaktır. Dokunulmazlığın sınırlandırılmasının ve kaldırılmasının sonuna kadar yanında olduğumuzu ve yapılacak kalıcı bir düzenleme bunu da ele almaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

-“DAHA SONRA DOKUNULMAZLIKLARI HEP BERABER KISITLAYALIM”-

Bu düzenlemenin parlamentoda bulunan dosyalarla ilgili bir teklif olduğunu, bundan sonraki dosyalarla ilgili herhangi bir şey söz konusu olmadığını anımsatan Vural, “Oysa bizim önerimiz bu konuda 83. maddede bir değişiklik yapmak suretiyle düzenlemeyi kalıcı hale dönüştürmek gerekiyor. Bu bugünü geçiştirmek amacıyla yapılmış taktik bir adım. Parlamento ve milli irade taktik adımlarla değil stratejik adımlarla hareket etmelidir. Terörle ilgili olan fezlekeler konusunda Genel Kurul çalışsın irade beyanında bulunsun, daha sonra dokunulmazlıkları hep beraber kısıtlayalım” diye konuştu.

Kaynak: AKP’ye MHP’den de yanıt geldi 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP