Son Dakika Haberler

“Kadın Uyanırsa Dünya Uyanır”

Sarıyer İmam Hüseyin Cem Evinde Kadın sorunları paneli gerçekleştirildi.

“Kadın Uyanırsa Dünya Uyanır”
Okunma : 260 views Yorum Yap

HABER/GÖZLEM – Nurhayat Şen: Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi Kadın Kollarının düzenlediği ve ev sahipliği yaptığı ”Kadın uyanırsa Dünya Uyanır” konulu panel Cemevinde gerçekleşti. Nimet Karabulut”un moderatörlüğünde gerçekleşen panele, CHP Eski Kadın Kolu Genel başkanı Hilal Dokuzcan, kadın cinayetlerini durduracığız Platformu Başkanı Gülsüm Kav, Cem Vakfı Eski Kadın Kolu Başkanı Gülay Odabaşı konuşmacı olarak katıldılar. Panele ilgi konu kadın olunca daha fazla dikkat çekti.   

Panelde Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, İmam Hüseyin Cemevi başkanı Ebu Seyit Kıral, İmam Hüseyin Cemevi Kadın Kolu Başkanı Yasemin Kıral Biter ve yönetimi ile gençlik kolları hazır bulundu. Sarıyer’in sevilen yazarı ve şairi Cemile Savaş ile zakirler panele renk kattı.

cem-evi-1

Yasemin Kıral Biter’in açılış konuşması ”dünden bugüne kadının toplumda ki yeri” kadının toplum içindeki yerini çok güzel özetlerken. Bugüne değin yaşananların gelecek adına ne kadar önemli dersler çıkarmamız gerektiğini bir kez daha bize hatırlatmış oldu. Geleceğinden ders çıkarmayan toplumlar yaralarını saramazlar.

Hilal Dokuzcan’ın kadının seçme ve seçilme hakkında konuşmasını Pamuk Prenses hikayesi üzerinden anlatması konuya ilgi çekici bir farklılık yarattı. Hilal Dokuzcan konuşma sırasında Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner’e ufak çaplı yüzlerde tebessüm oluşturan göndermelerde bulundu. Kadınların neden siayasete sokulmadığını ama alanlarda kadınların çalışmaları sayesinde siyasilerin koltuklarını garantiye aldıklarını aktardı ve TBMM’de neden kadın parlementerin olması gerektiğinden daha fazla olamadığını erkek egemen toplumda kadının ne kadar zor şartlarda isminin öne çıkacağını da kendinden örnekler vererek izah etti.

Gülay Odabaşı’nın kadının geçmişten günümüze çektiği sıkıntıları ve kadının topluma kazanımının ne denli zor olduğunu, kadının iş yaşamında, aşta ve aşkta nasıl ötelendiğini yaşanmışlıklarla örneklendirirken toplumsal yaramızın nasıl hala kanadığını net bir dille aktarmış oldu.

Kadın cinayitlerini durduracığız Platformu Başkanı Gülsüm Kav’ın yıllardır kadınların ve kızların töre cinayetlerine kurban edilişini bizlere aktarırken, aile içi şiddet ile mücadeleleri, kadın hakları konusunda yaşanmışlıkları anlatırken verilen mücadelenin toplumun aydınlamasına nasıl ışık tutacağı ise ders niteliğindeydi. Kadının hak ve hürriyet mücadelesi, bu mücadeleyi nasıl verdiklerini anlatırken bazı kadınların duygulu anlar yaşadığı gözlerden kaçmadı.

Evet toplumun kanayan yarası olan kadın sorunları bir panelle anlatılamayacak kadar derin izler ve bir o kadar da zorlu bir mücadele gerektirmekte. Toplumun özgürleşmesini beklemeden, istemeden toplumun gelişmesini ve huzura kavuşmasını beklemek ütopyadan öteye gidemez.