TTK’ya işçi alımı TBMM’de
3 okunma

TTK’ya işçi alımı TBMM’de

ABONE OL
21 Eylül 2016 10:39
TTK’ya işçi alımı TBMM’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Necdet AYDEMİR – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, kurulduğu günden bu yana Türk sanayisinin gelişmesinin lokomotifi işlevini gören Türkiye Taş Kurumu’nun (TTK) işçi açığını TBMM gündemine getirdi. TTK’nın Hazine’den toplam 3 bin 200 işçi talebinde bulunduğunu ve işçi açığının giderilmesi talebiyle bir yazı gönderdiğini belirten Yalçınkaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.

Bakan Albayrak ise Hazine’nin “Yüksek sayıdaki personel talebinin kamu üzerinde oluşturabileceği yüksek maliyet dikkate alındığında, talebin TTK’nın yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında değerlendirilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir” cevabını paylaştı. Yalçınkaya soru önergesinde, TTK’nın Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağladığını, istihdam açısından da bölgenin en önemli kurumlarından biri olduğuna dikkat çekti. Kurumun 6 bin 885 kilometrelik ruhsat alanına sahip olduğunu anımsatan Yalçınkaya, kömür üretiminin Amasra, Armutçuk, Kozlu, Üzülmez ve Karadon Müüsseleri olmak üzere 5 Müessese Müdürlüğü tarafından sürdürüldüğünü kaydetti.

ÜRETİMİN GERÇEKLEŞMEMESİNİN EN ÖNEMLİ SEBEBİ PANO AYAK ÜRETİM İŞÇİSİNİN EKSİKLİĞİ

Yalçınkaya, şöyle devam etti: “Kurumun 5 müessesine ait üretim panolarının 2014 yılı için bir değerlendirme yapıldığında; yeraltında kömür üretimine hazır hale getirilmiş 26 ayakta toplam ayak boyunun 3 bin 344 metre, toplam çalışma boyunun ise 1094 metre olduğu, kurum bazında ayak çalışma boyu oranının ise yüzde 33 olduğu görülmektedir. Bir başka ifade ile 3 bin 344 metre uzunluğundaki bir ayağın bir günde 1094 metresinde çalışılmaktadır. Bu da toplam ayak uzunluğunun yüzde 33’üne tekabül etmektedir. Bu durum pano ayak üretim işçisi eksikliği nedeniyle yeterli işçi tertip edilemediğinden her iş günü ayak uzunluğunun yüzde 67’sinde üretim yapılamadığını göstermektedir. Kaba bir yaklaşımla kurum, 3 bin 344 metre uzunluğundaki bir ayağın tamamında çalışacak sayıda işçi tertip edebilseydi, 2014 yılında yaklaşık 2 milyon ton olarak gerçekleşen tüvanan kömür üretimi, 4-5 milyon ton olarak gerçekleştirilebilirdi. Bu üretimin gerçekleşmemesinin en önemli sebebi de pano ayak üretim işçisinin eksikliğinin giderilmemesi ve kuruma bu sanatta işçi alınmamasıdır.”

KURUM 3.2 BİN İŞÇİ TALEP ETTİ

2014 yılı sonu itibariyle TTK’da açık işçi sayısının 1796’sı yer üstü, 7 bin 375’i yer altı olmak üzere toplam 9 bin 171’e düştüğünü vurgulayan Yalçınkaya, TTK Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’nin ihtiyacı olan taşkömürü üretim miktarının artırılması, ekonomiye katma değerinin sağlanması ve müesseselerindeki işçi açığının giderilmesi amacıyla 11.12.2015 tarihinde Hazine Müsteşarlığı’na bir yazı ile başvurduğunu kaydetti. Yalçınkaya, “Yazıda norm kadroya göre TTK’nın toplam 5 bin 222 işçi açığı ile 2 bin 627 pano üretim işçi açığı bulunduğuna dikkat çekilmektedir. TTK, bu işçi açığının giderilmesi amacıyla pano üretim işçiliğine 2 bin 200 ve yer altı yardımcı sanatlara 1000 olmak üzere toplam 3 bin 200 işçi talebinde bulunmuştur. Ancak bu talepler hala karşılanmamıştır. Yer altında bulunan mevcut kömür rezervlerinin ülke ekonomisine kazandırılması için Kurum talebinin ivedilikle ele alınarak karşılanması açısından bu talep önem arz etmektedir” dedi. Yalçınkaya, Rusya’yla ilişkilerin henüz tam normalleşmemesi nedeniyle de Türkiye’nin en büyük stratejik kaynağı olan kömürün hem bölge hem de ülkemiz için her zamankinden daha büyük önem taşıdığını anlattı.

İŞÇİ ALIMI İÇİN ÇALIŞMA VAR MI?

CHP’li Yalçınkaya, Bakan Albayrak’a TTK Genel Müdürlüğü’nün Hazine’ye gönderdiği işçi eksikliğinin giderilmesi talebiyle ilgili yazısı çerçevesinde başlatılan bir çalışma olup olmadığını sordu. TTK’daki işçi eksikliğinin giderilmesine yönelik Bakanlık tarafından bir çalışma yapılıp yapılmadığının açıklanmasını isteyen Yalçınkaya, “Başvuru yapıldıysa ne zaman ve hangi sayıda işçi alımı yapılması öngörülmektedir? 2015 Yılı Programında 331 numaralı tedbirinde yer alan ‘TTK’nın Yeniden Yapılandırılmasıyla İlgili Eylem Planı Hazırlığı’ çalışmalarına ilişkin bugüne kadar hangi çalışmalar yapılmıştır. Eylem Planı’nın bugüne kadar açıklanmamasının nedeni nedir ve ne zaman açıklanması planlanmaktadır?” diye sordu.

İŞÇİ ALIMI “MALİYET” GÖRÜLDÜ

Bakan Albayrak, soru önergesine verdiği yanıtta, kurumun işçi talebiyle ilgili olarak, “Hazine Müsteşarlığının 28/12/2015 tarihli ve E 37378 sayılı cevabi yazısıyla da; … ‘2015 yılı programının 331 numaralı tedbirinde, TTK’nın zarar eden bir yapıdan çıkarılması amacıyla bir eylem planı hazırlayacağı ve kurumun yeniden yapılandıracağı…’ ifadesinin yer aldığı belirtilerek, yüksek sayıdaki personel talebinin kamu üzerinde oluşturacağı yüksek maliyet de dikkate alındığında, talebin yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında değerlendirilmesinin daha uygun olacağının düşünüldüğü bildirilmiştir” dedi. TTK’nın yeniden yapılandırılmasında Bakanlığın sorumlu kuruluş olarak belirlendiğini anımsatan Albayrak, şöyle devam etti:

“Konu ile ilgili daha önceki çalışmalarda yer alan Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Bakanlığımız Bağlı ve İlgili Kuruluşlar Dairesi Başkanlığı ve TTK ile Şubat-Mart 2015 aylarında 4 ayrı toplantı gerçekleştirilmiş ve durum değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan toplantılar neticesinde, TTK’nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin Stratejik Yol Haritası Raporu’nun ve ilgili Eylem Planı’nın oluşturulması için kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda çalışmalarımız devam etmektedir.

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP