Yarım asırlık sorun çözüldü!
230 okunma

Yarım asırlık sorun çözüldü!

Sarıyer'de yarım asırdır kanayan bir yara olan ve her dönem siyasete malzeme bir sorun tarihe karıştı.

ABONE OL
23 Mart 2024 08:42
Yarım asırlık sorun çözüldü!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Seçim öncesi verilen vaatler, mahalle mahalle gezip “tapular arabanın bagajında” kandırmaları derken, 25 yılın sonunda gelen CHP iktidarı ve Ekrem İmamoğlu başkanlığı ile Sarıyer’de mülkiyet sorunu İBB arazilerinde satışlarının başlaması ile hak sahipleri için vaat olmaktan çıkıp, gerçeğe dönüştü.

Hep alışığızdır siyasetçilerden seçimi kazanmak için verilen vaatlere. Seçim öncesi vaat verilir, seçim sonrası ise o vaatler unutulurdu.

İmamoğlu 2019 yılında ilk İBB başkanlığına aday olduğunda İBB arazilerinin hak sahiplerine satılması ile ilgili altına imza attığı taahhüdüne sahip çıktı ve bunu yeniden seçim malzemesi yapmak yerine CHP’nin Sarıyer meclis grubu ile koordineli çalışması ile Sarıyer’de İBB arazileri için satış işlemlerine başladı.

İmamoğlu ve Sarıyer CHP meclis grubunun girişimi, İBB meclisinin aldığı ortak karar sonrası başlayan satışlar ile böylelikle Sarıyer’de yarım asırlık mülkiyet sorununu çözülmüş oldu.

5 yıllık süre sonunda 2 mahallede aylar önce başlayan hak sahiplerine tapu satışları, şimdi Büyükdere Atatürk Fidanlığı’nda açılan başvuru ofisi ile 10 mahallede daha başladı.

Tapularını almak isteyen Sarıyerli vatandaşlar ön başvurularını İBB tarafından açılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı içindeki ofise veya İBB Emlak Müdürlüğüne (Bakırköy Hizmet Binası) yapabilirler.

Başvuru yapmak isteyen hak sahipleri gerekli işlemler ve evraklar için bu merkezlere başvurarak izlenmesi gereken yol konusunda net olarak bilgi sahibi olabilirler.

Ziyaret ettiğimiz başvuru ofisinde tapularını almak için başvuruda bulunan vatandaşlar “İmamoğlu’ndan Allah razı olsun, uykularımızı kaçıran bir sorunumuz onun ve CHP’nin sayesinde son buldu, o başkan olduktan sonra sorun çözüldü. Şimdi yine onun başkanlığında kentsel dönüşüm için haklarımızın korunmasını bekliyoruz. Depreme hazırlık ve yerinde dönüşüm için İmamoğlu’na güveniyoruz” şeklinde açıklamalar ile memnuniyetlerini dile getirdiler.

İBB’nin bu satışları ile tapu sorunun konusunda şimdi vatandaş hükümetin atacağı adım ile hazine arazileri, milli emlak ve vakıf arazileri içinde sürecin başlamasını temenni ediyor.

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP