Son Dakika Haberler

Herkesi Büyükdere’yi sahiplenmeye çağırdı.

Büyükdere Çevre Kültür ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Fikret Yazıcı, Büyükdere’de yaşanan sorunları gazetemize anlatarak, herkesi Büyükdere’yi sahiplenmeye çağırdı.

Herkesi Büyükdere’yi sahiplenmeye çağırdı.
Okunma : 123 views Yorum Yap

Büyükdere Çevre Kültür ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Fikret Yazıcı, Büyükdere’de yaşanan sorunları gazetemize anlatarak, herkesi Büyükdere’yi sahiplenmeye çağırdı.

Büyükdere’de doğup büyüyen dernek üyeliğinden başkanlığa kadar değişik görevlerde yer alan Büyükdere Çevre Kültür ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Fikret Yazıcı, Büyükdere’de yaşanan sorunları ve dernek olarak yaptıkları çalışmalar hakkında gazetemize bilgi verdi.

Amacımız: Arkadaşlığı, dostluğu, komşuluğu pekiştirmek oldu
Çalışarak, kendini ispatlayarak, başkan seçildiğini belirten Yazıcı, şunları dile getirdi: “Mahallemize dernek binamızı kazandırdık. Ortak çabayla daha kullanışlı ve Büyükdere’ye yakışacak hale getirdik. 18 kişi yönetim Kurulu ile başarılı çalışmalar yapıyoruz. Her üyenin görüşü bizim için önemlidir. İlk zamanlardaki hedefimiz Büyükdere’deki arkadaşlığı, dostluğu, komşuluğu pekiştirmek oldu. İnsanlara burada bir dernek olduğunu, buraya gelerek fikir alışverişi sorunları paylaşma ve çözüm bulma konusunda çalışıldığını gösterme yönünde çaba harcadık. Kısa zamanda bu hedefe de ulaştık. Her türlü sorunda Büyükdereliler ilk olarak bizim kapımızı çalıyor. Bu çalışmalar dışında öğrencilere burs, ihtiyaç sahibi insanlara yardım ediyoruz.”

“Büyükdere’nin en büyük 3 sorunu var”

Yazıcı Büyükdere’nin sorunlarının çözülmesi gerektiğini söyleyerek, “Buraya geldiğimiz günden itibaren Büyükdere’nin sorunlarına çözüm bulmaya başladık.  Deniz’den kaldırım taşlarına oradan alt yapıya kadar her türlü sorunu gündeme getirdik. Büyükdere’nin en büyük 3 sorunu olan; Vapur İskelesinin faal hale getirilmesi, trafik ve denize akan kanalizasyonun durdurulması için gereken yerlere dilekçeler verdik. Gelen cevapların hepsi de olumsuz veya herhangi bir çalışma başlatılmadı. Büyükdere’ye kim hizmet ediyorsa biz onun yanında ve arkasındayız” dedi.

“Vapur iskelesi sorunu çözülmelidir”

Büyükdere iskelesinin vapur seferlerinin mutlaka başlaması gerektiğinin altını çizen Yazıcı, “Bunun iççin gereken her yere başvuruda bulunduk. Bize gelen cevapta ‘ Yeterli yolcu olmadığı için seferlerin başlamadığını’ söylediler. Ancak bu cevabı samimi bulmuyoruz. Büyükdere halkının görüşü alınmadan, deneme seferleri yapılmadan böyle bir çıkarımda bulunması akıl dışıdır. Hiç olmazsa vatandaşa sorulur, deneme seferleri yapılır. Yeteri yolcu olmazsa iptal edilebilir. Bu sorunun çözülmesi hem trafik sorunun çözülmesi hem de rahat ulaşım sağlanmış olacak. Yetkililere sizin aracılığınızla bir kez daha sesleniyorum: Bu sorunumuzu bir an önce çözün” diyerek çağrıda bulundu.

Lağım suyu denize dökülüyor

Alt yapı sorununa dikkat çeken Yazıcı, “Büyükdere’de alt yapı sorunu olduğu için kanalizasyon suyu denize akıyor. Bu hem denizin kirlenmesine hem de Sarıyerimize yakışmayan bir görüntü. Bunun çözümü için gereken yerlere yazı yazdık. Gelen cevaplarda çalışmaların başlanacağı söylenmesine rağmen herhangi bir çalışma başlatılmadı” şeklinde konuştu.

Trafik sorunu herkesin duyarlı olmasıyla çözülür

Büyükdere’deki trafik sorununa değinen Yazıcı, şunları söyledi. “Büyükdere’de oluşan bu karmaşadan herkes sorumludur. Hem esnaf hem de yanlış parklaşma yapan sürücüler. Bu sorunun çözümü için ne yaptıysak çözüm bulunamadı. Bu konuda vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın biraz daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Haksız yere kaldırım işgalleri ve yanlış parklaşmadan yaşanan karmaşa saatlerce oluşan trafik kuyruğuna neden oluyor. Özellikle ambulans ve itfaiye gibi araçların buraya girememesi hayati önem arz ediyor. Bu sorun herkesin duyarlı olmasıyla çözülür.”

Yüksel Tutak’a vefa

Yazıcı, geçtiğimiz yıl ani kalp kriziyle yaşamını yitiren Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Tutak’ı anarak, “Rahmetli Yüksel Tutak derneğimize çok yardım etti. Balıkçılar barınağı yapılması için çalışmalar yaptık. Büyükdere’de parkı düzenlenme için çalışma yaptık. Allah’tan rahmet diliyorum” diyerek Tutak’ı andı.

Adliyenin yerine otel yapılacağı söylentiler var

Adliye Sarayı’nın Sarıyer’den taşınmasını değerlendiren Başkan Yazıcı, “Adliye Sarayı’nın taşınması bir bakıma iyi bir bakıma kötü oldu. Adli anlamda zorluklar yaşandı. Vatandaş bir dilekçe vermek için Çağlayan Adliyesi’ne gitmek zorunda kalıyor. Ama adliyenin yerine otel yapılacağı söylentiler var. Eğer otel olursa Büyükdere’ye bir canlılık kazandıracaktır. Orada yapılacak her ne ise Büyükderelilerin ve derneğimizin görüşü alınarak yapılmalıdır. Burada oluşan istihdamda Büyükdere’de yaşayan işsiz gençler çalıştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yazıcı’dan Büyükderelilere çağrı

Herkesi derneği sahiplenmeye çağıran Yazıcı, “Derneğimizin kapısı herkese açık, isteyen herkes gelebilir. Üye olmasına da gerek yok. Ben Büyükdereli’yim diyen, semtine sahip çıkmayı isteyen herkesi derneği sahiplenmeye çağırıyoruz. O birlik ve beraberliği burada sağladık” dedi.

Haber: Nevzat TEMEL