Seçim gerçekleri – 4 soru, 3 cevap!
473 okunma

Seçim gerçekleri – 4 soru, 3 cevap!

ABONE OL
15 Mart 2024 18:22
Seçim gerçekleri – 4 soru, 3 cevap!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kalmışken adayların netleştiği yasal takvim süreci de tamamlandı.

Aday belirleme sürecinin heyecanla sürdüğü Sarıyer’de CHP, aday değişikliğine gidip, 3 dönem belediye başkan adayı olarak atanan Şükrü Genç’i aday göstermeyerek, önceki dönem de, siyasi kariyerinde il yöneticiliği, milletvekili adaylığı,2 dönem İBB belediye meclis üyeliği ve belediye başkan yardımcılığı görevini yapmış Mustafa Oktay Aksu’yu aday gösterdi.

Sarıyer’de iddialı partilerden biri olan Ak Parti ise meclis üyesi Hüseyin Coşkun’u aday olarak sahaya sürdü.

CHP’de yeniden aday gösterilmeyen Şükrü Genç’in bağımsız adaylığı ise muhtemel bir sürprizin gerçekleşmesi şeklinde yansıdı gündeme. Bu adaylık CHP içinde neler oluyor dedirtirken, Ak Parti için ise bir fırsat gibi gündeme düştü.

CHP genel merkezinde 4. döneminde aday gösterilmeyen Şükrü Genç’in 3 dönem kendisini aday gösteren partinin kararına rağmen bağımsız adaylığı açıklaması gerçekten CHP için endişe, Ak Parti için ise müjde mi? Bunu geçmişte yaşananlar ve verilerle biraz inceleyeceğiz.

Biraz geçmişe gittiğimizde, benzer bir durum 2009 seçiminde de yaşanmış gibi.

2009 yılında yapılan seçimler öncesi, CHP içinde aday bolluğu yaşanırken, ilçe yönetimi ve başkanı Gökan Zeybek’i desteklerken, ve dönemin güçlü figürlerinden Mehmet Sevigen ve genel merkezde onla hareket edenler ise Sedat Özsoy ismini istiyor, Cengiz Alp’te azımsanmayacak bir taraftarla sahada talep görüyordu. Tüm bu ve benzeri tartışmalar yaşanırken CHP genel merkezi, Sarıyerlilerin çok fazla tanımadığı bir dönem meclis üyeliği görevi yürütmüş olan Şükrü Genç’i CHP’nin Sarıyer Belediye başkan adayı olarak atadı.

Bu atama ile birlikte parti içi tartışmalar ayyuka çıktı, ilçenin kapısına kilit vuruldu, Cengiz Alp DSP’den aday olurken, Sedat Özsoy ise MHP’den aday oldu. Bu tabloda Ak Parti’nin seçimi tekrar kazanma ihtimali konuşulurken, CHP içinde tartışmalara neden olan ve kazanma ihtimali olmadığı söylenen Şükrü Genç, en yakın rakibine 8.363 oy fark atıp ipi göğüsleyerek seçimi kazandı.

2009 seçimlerinde CHP’de aday gösterilmeyen ve DSP’den adaylaşan Cengiz Alp ise CHP’ye gitme ihtimali olan oylardan sadece 8.509’unu aldı ve seçimde 4. oldu.

Yani bugüne benzeyen o gün, atanmasına tepki gösterilen Şükrü Genç seçimi kazandı ve Sarıyer’de 2009-2014, 2014-2019 ve 2019-2024 olmak üzere 3 dönem partinin adayı olarak sahalara çıktı.

Her yeni döneminde ise rakipleri ile arasında ki oy farkı ufakta olsa artarak devam etti.

Bu farkları uzun uzun sayısal olarak değerlendirip sizi yormadan şöyle açıklayacağım. Genel seçimlerde baraj sorunu, aday listelerine olan tepkiler nedeniyle Sarıyer’de yarışan iki parti arasında oy farkları küçük sayılara denk gelirken, yerel seçimler de kazanacak aday ve rakip partiye olan karşıtlıklar, baraj kaygısının olmaması, adayın topladığı beğeni nedeniyle farklar biraz daha fazla oluyordu. Bunu ne mi kanıtlıyor? 2011, 2014, 2015, 2018, 2019 ve 2023 seçim sonuçlarına baktığınızda bu sorunun cevabına ulaşırsınız.

Peki geçmişin gölgesinde bugünün anlattıklarında aşağıda ki sorulara aradığımız cevaplar neler?

Bir, CHP’nde Şükrü Genç yerine atanan aday gerçekten kaybedecek bir aday mıydı da Şükrü Genç bu çıkışı yaptı?

Öncelikle CHP’nde 2 dönem ilçe yöneticiliğini yapmış biri ve uzun süredir yukardaki tüm seçimleri derinlemesine analiz etmiş bir CHP’li olarak çok net söyleyebilirim ki. CHP, normal seçim şartlarında, Mustafa Oktay Aksu ile seçimi kaybetmeyeceği gibi, aday adayı olmuş 17 isimden iddialı olan 6-7 ismin hangisi aday olmuş olsaydı seçimi kaybetmezdi.

Bunu özetle neye dayandırıyorum? Genel seçim sonuçlarında Cumhurbaşkanı adayları arasında ki seçim sonuçlarına. Evet, Ak Parti’nin en güçlü adayı olan Recep Tayyip Erdoğan dahi hiç bir seçimde Sarıyer’de seçimi CHP’ye karşı kazanamadı 2009’dan beri.

2014 seçimleri Ekmelettin İhsanoğlu kazandı. 2018 Muharrem İnce kazandı. 2023 Kemal Kılıçdaroğlu kazandı. Milletvekili seçimlerinde ki oy verme reflekslerini çıktığımızda tek adaylı tercihlerde hem yerelde, hem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP hep Ak Parti’nin önünde ve farkla ipi göğüsledi. İşte bu nedenden dolayı CHP M. Oktay Aksu’da dahil, hiç bir aday kolay kolay seçimi kaybetmez.

İki, Şükrü Genç olmadan CHP Sarıyer’de belediye seçimini kaybedecek mi?

Hayır.

Evet net bir şekilde, ben Şükrü Genç’siz de Sarıyer’de seçimin CHP tarafından kazanılacağını düşünüyorum, ki yukarıda birinci soruda bunu özetledim aslında.

Şükrü Genç olmadan Sarıyer’de elbette ki seçim kazanılır. Sadece burada es geçemeyeceğimiz tek durum var. Şükrü Genç’in aday olmaması sadece oy farkında küçük bir azalma yaratır, bu farkında tüm seçim sonuçlarını incelediğim kadarıyla 5 ile 8 bin arasında olduğuna dair veriler var.

Üç, Şükrü Genç’in bağımsız adaylığı seçimi Ak Parti’ye mi kazandıracak?

Seçim kampanya süreci ile ilgili gelişmelerin etkisini saklı tutarak, süreç başladığı günden bu yana yaptığım incelemeler, sokağın refleksi ve seçmen davranışlarına göre zayıf bir olasılık olarak görüyorum bunu. Şükrü Genç’in bağımsız adaylığı, her ne kadar CHP’ne zarar verse de, önemli ölçüde Ak Partiye’de negatif yönde bir etkisi olacak gibi.

Nasıl mı? Şükrü Genç CHP logosu altında seçime girdiğinde dahi, 3 dönemlik toplam başarısı, insan ilişkileri ve alanda ki seçim çalışma motivasyonu ile klasik CHP ve CHP’ne oy verme potansiyeli olan TİP, DEM gibi partilerin oyunu eksiksiz alırken, aynı zamanda Ak Parti ve MHP’nden de 5 ile 8 bin arasında bir oyu almaktaydı.

Parti amblemi altında aldığı bu oyun bağımsız aday olarak biraz daha yukarıya çıkacağını, 2 dönem alanda Şükrü Genç ile birlikte çalışmaklarda bulunmuş biri olarak çok net görebiliyorum. Çalışmalar sırasında “başkanım biz seni beğeniyoruz, başkanlığını da başarılı buluyoruz, fakat biz CHP’ye oy veremeyiz” diyen önemli bir seçmen kitlesinin, CHP amblemi olmadan seçime giren Şükrü Genç’e daha fazla oy verme potansiyeli taşıdığını düşünüyorum, ki bu gerçekleştiği vakit Ak Parti adayının oy oranı önemli ölçüde aşağı inecektir.

Ayrıca her ne kadar Ak Parti, Sivaslı bir adayı yarışa soksa da, Ak parti içinde ki güçlü Karadeniz lobisi ve yine Şems Çakıroğlu’nu talep eden MHP tarafında da Şükrü Genç, YRP, İYİ Parti, Saadet, Gelecek Partisi ve diğer bağımsız aday Erhan Vergili’ye de oy geçişkenliğinin olacağını düşünmekteyim.

Yani Şükrü Genç’in CHP’ne yaşatacağı tahmini kayba denk olmasa bile, Ak Parti adayının da bir kayıp yaşayacağını ve bunun sadece geçmiş dönemde ki oy farkını azaltacağını düşünüyorum. Bunu sayılarla modelleyecek olursak. Son seçimde yaklaşık 30 bin farktan Şükrü Genç 20 bin oy almış olsa ve yaklaşık olarak Ak Parti adayı da toplamda 10.000 gibi bir kayıp yaşasa, CHP yine Sarıyer’de bu simülasyona göre seçimi kazanan taraf olacaktır. Bu arada şunu da söylemeden geçmeyelim, CHP’nin Sarıyer’de yerel seçim de minimum 110 bin oy potansiyeli bulunmakta.

Ayrıca nasıl olur da CHP’nin adayının klasik oylarını koruyacağını düşünüyorsun, gibi bir soruyu soruyorsanız bana, şöyle yanıtlayayayım onu da. 2 yıl kadar önce yapılan bir ankette CHP’ne oy veren seçmen içindeki yaklaşık olarak 45-50 bin seçmenin aday ismine bakmaksızın parti logosuna oy verdiğine dair sonuçların yanında, yine bir önceki dönemde Şükrü Genç’e oy vermiş fakat bu seçimde oy vermeyecek veya oy vermeyi düşünmeyen yaklaşık %30’luk bir sonucun çıktığı bir çalışmanın varlığını da belirteyim sizlere.

Dört, Bağımsız aday Şükrü Genç tüm bunlara rağmen seçimi kazanabilir mi?

Bu sorunun cevabını gerekçeleri ile birlikte bir sonraki yazımda kaleme alacağım.

Evet mi, Hayır mı cinsinden cevabı mı merak edenler için cevabım ise Hayır’dır.

Son sorunun ayrıntıları, mülkiyet sorunun çözümü ile ilgili yadsınamaz gerçekler ve tapu sorunun çözümü sonrasında Sarıyerlileri olası seçim sonuçlarına göre nelerin beklediğine dair yazım, çok yakında sizlerle olacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP